Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

AZS POLITECHNIKA POZNAN basketball team

(Poland-)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Jan Sobiech #9 Jan
Sobiech
(192-G-20)  
11.1p 2.9r 1.0a
 Profile
 Reserve:
Damian Litwin (190-20, 2.9p 2.6r 1.0a)
Jakub Bober (189-20, 0.8p)
Jakub Rogulski #91 Jakub
Rogulski
(195-SG-22)  
6.9p 7.0r 1.0a
 Profile
 Reserve:
Adam Chabasinski (192-25, 3.6p 2.9r)
Filip Lorencki (191-20, 3.2p 1.2r)
Jakub Malecki #24 Jakub
Malecki
(199-C-22)  
2.7p 5.9r 1.6a
 Profile
 Reserve:
Mikolaj Rudawski (197-20, 0.7p 1.0r)
Maciej Krzyminski #23 Maciej
Krzyminski
(184-SG-19)  
13.1p 4.2r 1.9a
 Profile
 Reserve:
Patryk Spojda (186-21, 12.2p 2.9r 1.3a)
Mateusz Rutkowski #8 Mateusz
Rutkowski
(178-PG-23)  
9.7p 2.7r 3.3a
 Profile
 Reserve:
Konrad Sobczak (185-22, 4.5p 3.0r 1.5a)
Albert Krawiec (188-22, 3.6p 2.2r 3.4a)
Team Colors:
Blue
Yellow
Games
 Last Games:
 Nov.26:  Domino Inowr. 58 - 80
 Dec.10:  TKM Wloclawek 62 - 68
 Next Games:
 Dec.17:    AZS UMK Torun Last 5 Gms
 Jan.6:    AZS PGd Last 5 Gms
Full Schedule
Coaching/Managing Staff
Mendel Waldemar
Mendel
Head Coach: Waldemar Mendel (2017)  
Address
ul. Piotrowo 4
61-138 Pozna
tel. +48 61 665 25 17
fax. +48 61 665 25 17
City: Poznan
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 10-0 
 2. AZS UMK Torun 9-3 
 3. SMS PZKosz 8-3 
 4. Domino Inowr. 8-4 
 5. AZS PGd 8-5 
 6. Trefl II Sopot 7-5 
 7. Asseco II 6-5 
 8. Tarnovia 6-6 
 9. Goleniow 6-7 
 10. Gniezno 5-8 
 11. TKM Wloclawek 2-10 
 12. AZS PP 2-11 
 13. Suchy Las 1-11 
Group B
 1. KK Warszawa 11-1 
 2. Syntex Ksiezak 11-2 
 3. AZS UMCS Lbn 11-3 
 4. LKS MG13 Lodz 10-3 
 5. Stal SW 9-5 
 6. Tur Bielsk Pdl. 8-6 
 7. Ostrow Mazow. 6-6 
 8. AZS UJK Kielce 6-7 
 9. Shmoolky W-wa 6-7 
 10. Zubry 6-8 
 11. Pro-Basket KT 4-9 
 12. Start Lublin II 2-11 
 13. Rosa III Radom 1-11 
 14. AZS PS Kielce 1-13 
Group C
 1. AZS PK 11-1 
 2. AZS AWF Mick. 10-2 
 3. Polonia Bytom 10-3 
 4. MCKiS Jaworz. 9-4 
 5. Rybnik 7-5 
 6. AZS KU PO 6-4 
 7. Przemysl 5-6 
 8. Pogon RS 5-7 
 9. AZS PS Gliwice 4-10 
 10. MKS DG 2 3-9 
 11. Zaglebie 3-9 
 12. AZS PCz 3-9 
 13. Wisla Krakow 2-9 
Group D
 1. Slask Wroclaw 12-0 
 2. Gornik Walbrzych 12-1 
 3. Stal II Ostrow 9-4 
 4. Rawia 8-5 
 5. Gimbasket WRC 8-5 
 6. Sudety 7-4 
 7. Koscian 6-7 
 8. Miedzychod 4-8 
 9. WKK Wroclaw 4-9 
 10. Katy Wroclawskie 4-9 
 11. Otmuchow 4-9 
 12. Kalisz 2-9 
 13. Nowa Sol 1-11 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.