Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:


 
Greg

FacebookTwitter
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

WEEGREE AZS KU POLITECHNIKA OPOLSKA  basketball team

(Poland-2Liga)        
Juniors  
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
 
Starting Five
Grzegorz Zadecki #11 Grzegorz
Zadecki
(195-F-33)  
10.5p 4.0r 1.0a
 Profile
 Reserve:
Patryk Wilk (197-20)
Adam Cichon #14 Adam
Cichon
(203-F/C-27)  
11.8p 7.3r 2.3a
 Profile
 Reserve:
Jaroslaw Pawlowski (199-37, 8.0p 5.5r)
Wojciech Barycz #21 Wojciech
Barycz
(208-F/C-33)  
13.5p 6.3r 1.5a
 Profile
 Reserve:
Jaroslaw Bartkowiak (201-32, 5.8p 2.5r)
Wojciech Leszczynski #10 Wojciech
Leszczynski
(190-SG-25)  
11.5p 3.3r 3.0a
Radoslaw Basinski #19 Radoslaw
Basinski
(188-PG-38)  
9.3p 4.3r 6.5a
 Profile
 Reserve:
Krzysztof Chmielarz (180-29, 13.5p 3.0r 7.5a)

team photo
Season 2016-2017
Team Colors:
Blue
White
Games
 Last Games:
 Oct.15:  Nowa Sol 101 - 61
 Oct.18:  AZS PCz 73 - 80
 Next Games:
 Oct.21:    Otmuchow Last 5 Gms
 Oct.28:    Gornik Walbr. Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Head Coach: Jedrzej Suda (12-18)  
Address
45-758 Opole, ul. Proszkowska 76
tel. +48 603 977 332
City: Opole
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 5-0 
 2. Asseco II 4-0 
 3. SMS PZKosz 4-1 
 4. Gniezno 3-2 
 5. Tarnovia 3-2 
 6. Miedzychod 3-2 
 7. AZS UMK Torun 3-2 
 8. AZS PGd 3-2 
 9. Domino Inowr. 2-3 
 10. Koscian 2-3 
 11. Trefl II Sopot 2-3 
 12. Goleniow 0-4 
 13. Olsztyn 0-5 
 14. Suchy Las 0-5 
Group B
 1. AZS UJK Kielce 4-0 
 2. Syntex Ksiezak 4-1 
 3. Rosa II Radom 3-1 
 4. Zubry 3-1 
 5. AZS UMCS Lbn 3-2 
 6. LKS MG13 Lodz 3-2 
 7. Stal SW 2-3 
 8. Tur Bielsk Pdl. 2-3 
 9. Dziki Wwa 2-3 
 10. Start Lublin II 2-3 
 11. Hutnik W-wa 1-3 
 12. Ostrow Mazow. 1-3 
 13. Legia 2 W-wa 0-5 
Group C
 1. AZS AGH Krk. 4-0 
 2. MCKiS Jaworz. 4-1 
 3. Zaglebie 4-1 
 4. AZS AWF Mick. 4-1 
 5. MKS DG 2 3-1 
 6. Polonia Bytom 3-2 
 7. Przemysl 3-2 
 8. AZS PS Gliwice 3-2 
 9. Rybnik 2-3 
 10. Wisla Krakow 2-3 
 11. Bielsko-Biala 2-3 
 12. Cracovia 0-5 
 13. Pogon RS 0-5 
 14. Rzeszow 0-5 
Group D
 1. Slask 2 Wroclaw 4-0 
 2. Gornik Walbrzych 4-1 
 3. WKK Wroclaw 4-1 
 4. AZS PCz 3-2 
 5. AZS KU PO 3-2 
 6. Pleszew 3-2 
 7. Stal II Ostrow 2-2 
 8. Katy Wroclawskie 2-3 
 9. Sudety 2-3 
 10. Rawia 2-3 
 11. Gimbasket WRC 2-3 
 12. Otmuchow 1-4 
 13. Lubin 1-4 
 14. Nowa Sol 1-4 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.