View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

ALBA CHORZOW basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Michal Batorski Michal
Batorski
#11
(200-F-28)  
9.8p 6.0r 1.0a
 Profile
 Reserve:
Jakub Maksymiuk (192-22, 12.6p 4.5r 2.5a)
Dawid Sega (192-21, 1.3p 1.3r)
Dawid Gambusz Dawid
Gambusz
#10
(201-F/C-22)  
4.5p 3.0r
 Profile
 Reserve:
Michal Saran (196-36, 3.5p 1.0r 2.0a)
Jakub Zlotos (195-20, 0.3p)
Marcin Weselak Marcin
Weselak
#17
(204-C/F-37)  
15.5p 13.5r 2.1a
 Profile
 Reserve:
Patryk Piatkowski (198-20, 2.4p 2.6r)
Krzysztof Wozniak (195-33, 5.0p 3.5r)
Lukasz Wojcik Lukasz
Wojcik
#15
(189-G-31)  
11.7p 3.1r 2.1a
 Profile
 Reserve:
Piotr Podbial (191-30, 2.9p 1.9r)
Artur Donigiewicz (190-31, 5.0p 3.7r 1.3a)
Dawid Weiss Dawid
Weiss
#8
(188-G-28)  
11.9p 2.9r 4.1a
 Profile
 Reserve:
Cyprian Blaszczyk (179-21, 3.6p 1.2r)
Krzysztof Lis (179-26, 2.1p 1.0r)
Team Colors:
Blue
Red
Games
 Last Games:
 Mar.19:  Zaglebie 79 - 60
 Mar.23:  Zaglebie 50 - 65
Full Schedule
Coaching/Managing Staff
Sobecki Rafal
Head Coach: Rafal Sobecki  
Address
41-506 Chorzów
Graniczna 92
tel.: +48 608 201 138
fax: +48 32 249 30 43
City: Chorzow
2Liga Standings
Group A
 1. Kotwica 21-1 
 2. Asseco II 18-4 
 3. AZS UMK Torun 16-6 
 4. AZS PGd 14-8 
 5. Pelplin 11-11 
 6. Domino Inowr. 10-12 
 7. Trefl II Sopot 9-13 
 8. Koscian 8-14 
 9. SMS PZKosz 7-15 
 10. Basket Pila 7-15 
 11. TKM Wloclawek 6-16 
 12. Itago Gdynia 5-17 
Group B
 1. Ksiezak Lowicz 18-4 
 2. AZS UMCS 17-5 
 3. LKS Lodz 15-7 
 4. Gimbasket PRZM 14-8 
 5. Ostrow Mazow. 11-11 
 6. Shmoolky W-wa 11-11 
 7. KK Warszawa 11-11 
 8. Start Lublin II 10-12 
 9. Stal SW 9-13 
 10. Tur Bielsk Pdl. 7-15 
 11. Rosa III Radom 6-16 
 12. Polonia W-wa 3-19 
Group C
 1. AZS AGH Alstom 20-2 
 2. Polonia Bytom 19-3 
 3. MCKiS Jaworz. 17-5 
 4. Zaglebie 12-10 
 5. Alba Chorzow 11-11 
 6. AZS PS Gliwice 11-11 
 7. AZS PCz 10-12 
 8. Pogon RS 9-13 
 9. Wisla Krakow 8-14 
 10. Cieszyn 8-14 
 11. AZS AWF M. II 7-15 
 12. MKS DG 2 0-22 
Group D
 1. Polonia Leszno 22-0 
 2. Gornik Walbrzych 18-4 
 3. Rawia 16-6 
 4. Miedzychod 15-7 
 5. Nowa Sol 13-9 
 6. Sudety 12-10 
 7. WKK Wroclaw 10-12 
 8. AZS PP 8-14 
 9. Olesnica 7-15 
 10. Otmuchow 6-16 
 11. Gimbasket WRC 5-17 
 12. Gniezno 0-22 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.