Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Hungary Internationally
Authors:


 
Tamas Deri


 
Winter Gabor


 
Mate Jakab
 
Serafim Karaiskakis
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Hungarian women basketball. Please send us an e-mail.

TLI-ALBA FEHERVAR  basketball team

(Hungary-A Division)          
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Widgets
Starting Five
Reserve
Winston Shepard #7 Winston
Shepard
(203-F-23)  
11.4p 6.3r 2.6a
 Profile
 Reserve:
Bradford Burgess (198-26, 5.1p 2.6r)
Joel Nshimba (200-18, 0.0p 1.0r)
Joel Nshimba (200-18, 0.0p 1.0r)
Peter Lorant #44 Peter
Lorant
(206-F/C-31)  
14.3p 6.0r 3.1a
 Profile
 Reserve:
Luka Markovic (196-23, 8.1p 3.1r)
Akos Keller #6 Akos
Keller
(208-F/C-27)  
8.3p 5.7r
 Profile
 Reserve:
Marko Filipovics (204-20, 4.0p 2.2r)
James Farr (208-24, 8.6p 4.2r 1.1a)
Justin Edwards #14 Justin
Edwards
(190-G-24)  
14.2p 3.6r 3.2a
 Profile
 Reserve:
Peter Toth (201-29, 1.3p 1.0r)
Ivan Keller (198-21, 2.3p 1.3r)
Brandon Taylor #5 Brandon
Taylor
(178-PG-23)  
12.7p 2.5r 4.6a
 Profile
 Reserve:
Mate Varga (192-19)
Peter Somogyfoki (187-19, 0.0p)
A Division Standings
 1. Alba 15-3 
 2. Falco KC 12-6 
 3. Kormend 12-6 
 4. Kaposvari 12-6 
 5. Szolnok 11-7 
 6. ZTE KK 11-7 
 7. PVSK Pannon 10-8 
 8. Sopron KC 9-9 
 9. KTE-Duna 8-10 
 10. Szedeak 8-10 
 11. Jaszberenyi 6-12 
 12. Atomeromu 5-13 
 13. Vasas 4-14 
 14. MAFC 3-15 
FIBA Europe Cup Stage Two Standings
Group K
 1. Chalon 5-1 
 2. Gaziantep 5-1 
 3. Sodertalje 1-5 
 4. Targu Mures 1-5 
Group L
 1. Demir IBB 5-1 
 2. Antwerp 4-2 
 3. Gravelines 2-4 
 4. Prievidza 1-5 
Group M
 1. Telekom Bsk 5-1 
 2. Vytautas 4-2 
 3. Oberwart 2-4 
 4. Apoel 1-5 
Group N
 1. Kormend 4-2 
 2. Nanterre 4-2 
 3. Tsmoki-Minsk 3-3 
 4. Bnei Hertzeliyya 1-5 
Group O
 1. Pau-Lacq-Orthez 4-2 
 2. Alba 4-2 
 3. UBT Cluj Napoca 2-4 
 4. BK Pardubice 2-4 
Group P
 1. Groningen 4-2 
 2. Lukoil Acad. 3-3 
 3. Enisey 0-0 
 4. Benfica 0-6 
Group Q
 1. Cibona 0-0 
 2. Ironi Nahariya 0-0 
 3. Kataja Basket 0-0 
 4. Oostende 0-0 
 5. Oradea 0-0 
 6. Spirou 0-0 
 7. Stelmet ZG 0-0 
 8. Usak 0-0 
Stage One Standings
Team Colors:
Blue
White
Games
 Last Games:
 Feb.5:  Sopron KC 69 - 67
 Feb.11:  Jaszberenyi 92 - 80
 Next Games:
 Feb.25:    Atomeromu Last 5 Gms
 Mar.4:    Kaposvari Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Dzunic Branislav
Dzunic
Head Coach: Branislav Dzunic (15-17)  
Manager: Rolland Halm (7-17)  
Assistant: Henrik Gobi (14-17)  
Assistant: Barnabas Blaho (15-17)  

team photo
Season 2016-2017

Home Court: Vodafone Sportcentrum (2,100)
Address
Alba Regia SC Kft.
8000, Szekesfehevar, Gaz u. 19.
Telefon: 06-22/312-630; Telefax: 06-22/314-442
City: Szekesfehervar
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.