Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Romania Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Romanian basketball. Please send us an e-mail.

CSM CSU ORADEA  basketball team

(Romania-Liga Nationala)          
Juniors  
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
 2nd Team 
  Women  
Starting Five
Reserve
Goran Gajovic #11 Goran
Gajovic
(199-SF-29)  
10.3p 4.0r 2.0a
 Profile
 Reserve:
Martin Zeno (196-31)
Nemanja Milosevic #10 Nemanja
Milosevic
(204-PF-30)  
24.3p 6.0r 1.7a
 Profile
 Reserve:
Nicolae-Bogdan Nicolescu (199-20, 4.0p 3.0r 2.0a)
Bogdan Tibirna #21 Bogdan
Tibirna
(210-C-26)  
5.0p 3.7r 1.7a
 Profile
 Reserve:
Arturas Valeika (207-32, 9.3p 5.3r 1.3a)
Andrei Mandache #4 Andrei
Mandache
(191-G/F-30)  
9.7p 3.0r 1.3a
 Profile
 Reserve:
Muhamed Pasalic (192-30, 7.3p 2.7r 4.0a)
Obadiah Trotter #1 Obadiah
Trotter
(188-PG-33)  
9.7p 3.3r 2.7a
 Profile
 Reserve:
Sebastian Ionescu (185-20, 3.0p 1.0r)
Liga Nationala Standings
 1. UBT Cluj Napoca 3-0 
 2. CSU Sibiu 2-0 
 3. Pitesti 2-1 
 4. Craiova 2-1 
 5. Oradea 2-1 
 6. Steaua CSM 2-1 
 7. Phoenix Galati 2-1 
 8. Targu Mures 1-2 
 9. BC Timisoara 0-1 
 10. Timba Timis. 0-2 
 11. Dinamo B. 0-3 
 12. Politehnica Iasi 0-3 
FIBA Europe Cup Standings
Group A
 1. Chalon 4-2 
 2. Alba 4-2 
 3. Benfica 3-3 
 4. Brussels 1-5 
Group B
 1. Gravelines 4-2 
 2. Groningen 4-2 
 3. Kormend 3-3 
 4. Limburg United 1-5 
Group C
 1. Telekom Bsk 3-1 
 2. Sodertalje 2-2 
 3. Mons-Hainaut 1-3 
Group D
 1. Nanterre 6-0 
 2. Antwerp 4-2 
 3. Sopron KC 2-4 
 4. FC Porto 0-6 
Group E
 1. Pau-Lacq-Orthez 4-0 
 2. Oberwart 2-2 
 3. TU/Rock 0-4 
Group F
 1. Lukoil Acad. 4-2 
 2. Bnei Hertzeliyya 4-2 
 3. Prievidza 3-3 
 4. Steaua CSM 1-5 
Group G
 1. Gaziantep 5-1 
 2. UBT Cluj Napoca 5-1 
 3. AEK 1-5 
 4. Peja 1-5 
Group H
 1. Demir IBB 4-2 
 2. Enisey 4-2 
 3. Rilski 3-3 
 4. Sigal Prishtina 1-5 
Group I
 1. Vytautas 3-1 
 2. Targu Mures 3-1 
 3. TLU/Kalev 0-4 
Group J
 1. Tsmoki-Minsk 5-1 
 2. BK Pardubice 4-2 
 3. Apoel 3-3 
 4. Siauliai 0-6 
Team Colors:
Blue
Red
Games
 Last Games:
 Oct.16:  Dinamo B. 90 - 62
 Oct.21:  Politehnica . 101 - 67
 Next Games:
 Oct.28:    Targu Mures Last 5 Gms
 Nov.4:    Phoenix Gala. Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Achim Cristian
Achim
Head Coach: Cristian Achim (10-18)  
Assistant: Milan Mitrovic (14-18)  

team photo
Season 2016-2017

Home Court: Antonio Alexe (2,010)
Address
Adresa Piaa Unirii Nr 1 Oradea Jud Bihor CP 410100
Tel: 0259455811, Fax 0259455811
City: Oradea
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.