View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

KS BASKET PILA basketball team

(Poland-2Liga)    
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Bartlomiej Lipinski Bartlomiej
Lipinski
#10
(196-F-23)  
8.3p 2.7r
 Profile
 Reserve:
Konrad Gawel (193-17, 0.5p 1.3r)
Marcin Uliczka (188-21, 3.5p 2.8r)
Maciej Adamkiewicz Maciej
Adamkiewicz
#25
(199-F/C-26)  
21.3p 10.1r 1.7a
 Profile
 Reserve:
Blazej Pawlik (, 5.3p 1.3r)
Pawel Ludynia (192-34, 5.5p 3.9r)
Kamil Michalski Kamil
Michalski
#35
(200-PF-22)  
16.3p 7.9r 3.6a
 Profile
 Reserve:
Maciej Pasieka (182-25, 1.1p)
Marcin Zajac Marcin
Zajac
#13
(192-F-25)  
11.8p 7.8r 2.5a
 Profile
 Reserve:
Maciej Pasieka (182-25, 1.1p)
Dominik Maroszek (190, 0.0p 1.0r)
Mikolaj Grabowski (179-17, 0.0p)
Tomasz Pochylski Tomasz
Pochylski
#15
(186-G-33)  
9.9p 3.4r 3.8a
 Profile
 Reserve:
Kacper Zebrowski (174-18, 4.0p 1.7r 1.6a)
Patryk Bielecki (183-21, 5.4p 1.9r 4.2a)

Season 2015-2016
Games
 Last Games:
 Mar.3:  Pelplin 86 - 81
 Mar.12:  Itago Gdynia 91 - 60
Full Schedule
Coaching/Managing Staff
Head Coach: Tomasz Pochylski  
Address
ul. Chojnicka 6/10
64-920 Piła
tel. +48 665 949 392
City: Pila
2Liga Standings
Group A
 1. Kotwica 21-1 
 2. Asseco II 18-4 
 3. AZS UMK Torun 16-6 
 4. AZS PGd 14-8 
 5. Pelplin 11-11 
 6. Domino Inowr. 10-12 
 7. Trefl II Sopot 9-13 
 8. Koscian 8-14 
 9. SMS PZKosz 7-15 
 10. Basket Pila 7-15 
 11. TKM Wloclawek 6-16 
 12. Itago Gdynia 5-17 
Group B
 1. Ksiezak Lowicz 18-4 
 2. AZS UMCS 17-5 
 3. LKS Lodz 15-7 
 4. Gimbasket PRZM 14-8 
 5. Ostrow Mazow. 11-11 
 6. Shmoolky W-wa 11-11 
 7. KK Warszawa 11-11 
 8. Start Lublin II 10-12 
 9. Stal SW 9-13 
 10. Tur Bielsk Pdl. 7-15 
 11. Rosa III Radom 6-16 
 12. Polonia W-wa 3-19 
Group C
 1. AZS AGH Alstom 20-2 
 2. Polonia Bytom 19-3 
 3. MCKiS Jaworz. 17-5 
 4. Zaglebie 12-10 
 5. Alba Chorzow 11-11 
 6. AZS PS Gliwice 11-11 
 7. AZS PCz 10-12 
 8. Pogon RS 9-13 
 9. Wisla Krakow 8-14 
 10. Cieszyn 8-14 
 11. AZS AWF M. II 7-15 
 12. MKS DG 2 0-22 
Group D
 1. Polonia Leszno 22-0 
 2. Gornik Walbrzych 18-4 
 3. Rawia 16-6 
 4. Miedzychod 15-7 
 5. Nowa Sol 13-9 
 6. Sudety 12-10 
 7. WKK Wroclaw 10-12 
 8. AZS PP 8-14 
 9. Olesnica 7-15 
 10. Otmuchow 6-16 
 11. Gimbasket WRC 5-17 
 12. Gniezno 0-22 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.