View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

KS POGON RUDA SLASKA basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Aleksander Maslanka Aleksander
Maslanka
#6
(195-F-24)  
5.3p 6.1r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Krzysztof Morawiec (193-42, 5.6p 1.9r 2.0a)
Adam Andula Adam
Andula
#16
(201-C-29)  
8.0p 4.9r
 Profile
 Reserve:
Robert Sgodzaj (190-22, 5.0p 2.3r 1.1a)
Tomasz Stankala Tomasz
Stankala
#20
(202-C-24)  
15.0p 6.9r
 Profile
 Reserve:
Przemyslaw Tomecki (196-28, 3.3p 2.0r)
Adam Wilkin Adam
Wilkin
#15
(194-G-32)  
9.2p 4.3r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Patryk Jelen (183-25, 7.4p 3.2r 1.6a)
Dawid Komandzik (190-18, 3.0p)
Daniel Kubista (187-27, 2.4p 2.4r 1.4a)
Pawel Mol Pawel
Mol
#7
(180-PG-28)  
8.2p 3.7r 6.4a
 Profile
 Reserve:
Mateusz Pawlik (180-23, 9.9p 2.6r 1.3a)
Sebastian Pustelnik (174-19, 1.1p)
Team Colors:
Blue
White
Games
 Last Games:
 Mar.12:  AZS AGH Alst. 60 - 84
 Mar.19:  AZS AGH Alst. 77 - 97
Full Schedule
Coaching/Managing Staff
Mol Boguslaw
Head Coach: Boguslaw Mol  
Assistant: Slawomir Wegiel  
Address
ul. Generała Hallera 16 b
41-409 Ruda Śląska
tel. +48 32 340 59 23
fax. +48 32 340 59 23
City: Ruda Slaska
2Liga Standings
Group A
 1. Kotwica 21-1 
 2. Asseco II 18-4 
 3. AZS UMK Torun 16-6 
 4. AZS PGd 14-8 
 5. Pelplin 11-11 
 6. Domino Inowr. 10-12 
 7. Trefl II Sopot 9-13 
 8. Koscian 8-14 
 9. SMS PZKosz 7-15 
 10. Basket Pila 7-15 
 11. TKM Wloclawek 6-16 
 12. Itago Gdynia 5-17 
Group B
 1. Ksiezak Lowicz 18-4 
 2. AZS UMCS 17-5 
 3. LKS Lodz 15-7 
 4. Gimbasket PRZM 14-8 
 5. Ostrow Mazow. 11-11 
 6. Shmoolky W-wa 11-11 
 7. KK Warszawa 11-11 
 8. Start Lublin II 10-12 
 9. Stal SW 9-13 
 10. Tur Bielsk Pdl. 7-15 
 11. Rosa III Radom 6-16 
 12. Polonia W-wa 3-19 
Group C
 1. AZS AGH Alstom 20-2 
 2. Polonia Bytom 19-3 
 3. MCKiS Jaworz. 17-5 
 4. Zaglebie 12-10 
 5. Alba Chorzow 11-11 
 6. AZS PS Gliwice 11-11 
 7. AZS PCz 10-12 
 8. Pogon RS 9-13 
 9. Wisla Krakow 8-14 
 10. Cieszyn 8-14 
 11. AZS AWF M. II 7-15 
 12. MKS DG 2 0-22 
Group D
 1. Polonia Leszno 22-0 
 2. Gornik Walbrzych 18-4 
 3. Rawia 16-6 
 4. Miedzychod 15-7 
 5. Nowa Sol 13-9 
 6. Sudety 12-10 
 7. WKK Wroclaw 10-12 
 8. AZS PP 8-14 
 9. Olesnica 7-15 
 10. Otmuchow 6-16 
 11. Gimbasket WRC 5-17 
 12. Gniezno 0-22 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.