Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

GTK ASSECO II GDYNIA  basketball team

(Poland-2Liga)    
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Filip Put #21 Filip
Put
(201-F-23)  
15.5p 3.5r 3.0a
 Profile
 Reserve:
Karol Kaminski (193-19, 12.7p 3.5r 3.0a)
Wojciech Czerlonko (195-21, 11.4p 8.1r 4.4a)
Jakub Wantuch (196-18, 2.9p 2.3r)
Jakub Szulc (190-19, 2.3p 1.1a)
Maciej Marcinkowski (193-18, 2.0p 1.0r)
Michal Kolodziej #18 Michal
Kolodziej
(202-F/C-19)  
14.3p 6.3r 1.6a
 Profile
 Reserve:
Jedrzej Szymanski (194-20, 6.6p 5.7r 1.8a)
Mateusz Itrich #17 Mateusz
Itrich
(201-C-19)  
8.1p 7.5r
 Profile
 Reserve:
Mateusz Jankowski (198-19, 1.7p 1.3a)
Lukasz Frackiewicz (205-20, 12.1p 7.4r 1.5a)
Przemyslaw Zolnierewicz #28 Przemyslaw
Zolnierewicz
(196-G/F-21)  
    
 Profile
 Reserve:
Mariusz Konopatzki (192-20, 15.7p 6.0r 8.3a)
Aleksander Zalucki (194-18, 9.2p 2.4r)
Bartosz Jankowski (193-20, 13.0p 2.6r 2.0a)
Kuba Kociolek (187-17, 4.0p 1.0r)
Filip Matczak #8 Filip
Matczak
(187-G-23)  
    
 Profile
 Reserve:
Kacper Traczyk (186-18, 6.7p 3.4r 2.4a)
Marcel Babinski (186-20, 2.0p 1.3r)
Kacper Haberka (186-18, 1.0p)

Home Court: GOSIR
Team Colors:
Black
Yellow
Games
 Last Games:
 Jan.15:  Suchy Las 74 - 63
 Jan.18:  SMS PZKosz 81 - 61
 Next Games:
 Jan.22:    Trefl II Sop. Last 5 Gms
 Jan.28:    Pelplin Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Head Coach: Milos Mitrovic (16-17)  
Address
Podolska 21
81-321 Gdynia
tel. +48 58 628 77 00
fax. +48 58 628 77 01
City: Gdynia
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 15-1 
 2. AZS PGd 12-5 
 3. AZS UMK Torun 11-5 
 4. Domino Inowr. 11-6 
 5. Asseco II 11-7 
 6. Trefl II Sopot 10-7 
 7. SMS PZKosz 9-7 
 8. Goleniow 9-8 
 9. Gniezno 8-10 
 10. Tarnovia 7-10 
 11. Suchy Las 3-13 
 12. AZS PP 2-15 
 13. TKM Wloclawek 2-16 
Group B
 1. KK Warszawa 17-2 
 2. Syntex Ksiezak 16-3 
 3. AZS UMCS Lbn 15-3 
 4. LKS MG13 Lodz 14-5 
 5. Stal SW 13-6 
 6. Tur Bielsk Pdl. 11-8 
 7. AZS UJK Kielce 10-9 
 8. Shmoolky W-wa 8-11 
 9. Ostrow Mazow. 8-11 
 10. Zubry 7-12 
 11. Pro-Basket KT 6-13 
 12. Rosa III Radom 3-15 
 13. Start Lublin II 3-16 
 14. AZS PS Kielce 1-18 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 16-1 
 2. AZS AWF Mick. 15-3 
 3. Polonia Bytom 14-4 
 4. MCKiS Jaworz. 13-6 
 5. AZS KU PO 11-5 
 6. Rybnik 9-8 
 7. Przemysl 9-9 
 8. Pogon RS 6-11 
 9. Zaglebie 5-12 
 10. Wisla Krakow 5-13 
 11. AZS PS Gliwice 4-13 
 12. MKS DG 2 4-13 
 13. AZS PCz 3-16 
Group D
 1. Slask Wroclaw 17-0 
 2. Gornik Walbrzych 16-2 
 3. Sudety 12-5 
 4. Stal II Ostrow 11-6 
 5. Rawia 10-7 
 6. Gimbasket WRC 9-9 
 7. Koscian 8-10 
 8. WKK Wroclaw 7-11 
 9. Katy Wroclawskie 7-11 
 10. Miedzychod 5-11 
 11. Otmuchow 4-11 
 12. Kalisz 4-12 
 13. Nowa Sol 2-17 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.