Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

KS SUDETY JELENIA GORA  basketball team

(Poland-2Liga)    
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Aleksander Raczek #8 Aleksander
Raczek
(192-F/G-24)  
8.1p 4.6r 4.4a
 Profile
 Reserve:
Norman Zuber (190-23, 4.8p 2.7r)
Michal Wasilewski (193-22, 3.9p 1.6r)
Jaroslaw Wilusz #21 Jaroslaw
Wilusz
(200-F/C-31)  
10.6p 8.0r 1.6a
 Profile
 Reserve:
Bartosz Jyz (197-19, 2.5p 2.3r)
Pawel Minciel #17 Pawel
Minciel
(203-C/F-29)  
13.6p 7.6r 1.1a
 Profile
 Reserve:
Kacper Plewa (201-18, 1.6p 1.4r)
Damian Ostrowski #15 Damian
Ostrowski
(187-G-18)  
7.6p 1.6r 1.8a
 Profile
 Reserve:
Mikolaj Serbakowski (182-20, 6.5p 1.9r 2.7a)
Wiktor Kwiaton (185-15, 0.0p)
Nikodem Rudnicki (182-15)
Nikodem Rudnicki (182-15)
Lukasz Niesobski #13 Lukasz
Niesobski
(185-G-31)  
18.2p 3.2r 3.6a
 Profile
 Reserve:
Jakub Szmidt (180-21, 0.9p 1.0a)
Kamil Koper (176-15, 0.0p)
Kamil Koper (176-15, 0.0p)
Team Colors:
Blue
White
Games
 Last Games:
 Jan.18:  Kalisz 80 - 75
 Jan.21:  Gimbasket WRC 82 - 56
 Next Games:
 Jan.28:    WKK Wroclaw Last 5 Gms
 Feb.4:    Kalisz Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Taraszkiewicz Ireneusz
Taraszkiewicz
Head Coach: Ireneusz Taraszkiewicz (6-17)  
Address
ul. Sudecka 42
58-500 Jelenia Gora
tel. +48 791968711
City: Jelenia Gora
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 15-1 
 2. AZS PGd 12-5 
 3. Domino Inowr. 12-6 
 4. AZS UMK Torun 11-6 
 5. Asseco II 11-7 
 6. Trefl II Sopot 10-7 
 7. SMS PZKosz 10-7 
 8. Goleniow 10-8 
 9. Gniezno 9-10 
 10. Tarnovia 7-11 
 11. Suchy Las 3-14 
 12. AZS PP 2-16 
 13. TKM Wloclawek 2-16 
Group B
 1. KK Warszawa 18-2 
 2. Syntex Ksiezak 17-3 
 3. AZS UMCS Lbn 16-3 
 4. LKS MG13 Lodz 15-5 
 5. Stal SW 13-7 
 6. Tur Bielsk Pdl. 11-8 
 7. AZS UJK Kielce 10-10 
 8. Shmoolky W-wa 8-11 
 9. Ostrow Mazow. 8-12 
 10. Zubry 7-12 
 11. Pro-Basket KT 6-13 
 12. Start Lublin II 3-16 
 13. Rosa III Radom 3-16 
 14. AZS PS Kielce 1-18 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 17-1 
 2. AZS AWF Mick. 16-3 
 3. Polonia Bytom 14-4 
 4. MCKiS Jaworz. 13-6 
 5. AZS KU PO 11-5 
 6. Rybnik 10-8 
 7. Przemysl 9-9 
 8. Pogon RS 6-12 
 9. Zaglebie 5-13 
 10. Wisla Krakow 5-13 
 11. MKS DG 2 4-13 
 12. AZS PS Gliwice 4-14 
 13. AZS PCz 3-16 
Group D
 1. Slask Wroclaw 17-1 
 2. Gornik Walbrzych 17-2 
 3. Sudety 13-5 
 4. Stal II Ostrow 12-6 
 5. Rawia 11-7 
 6. Gimbasket WRC 9-10 
 7. Koscian 9-10 
 8. Katy Wroclawskie 8-11 
 9. WKK Wroclaw 7-11 
 10. Miedzychod 5-12 
 11. Otmuchow 4-12 
 12. Kalisz 4-13 
 13. Nowa Sol 2-18 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.