Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

MCKIS TERMO-REX JAWORZNO  basketball team

(Poland-2Liga)    
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Tomasz Bryzek #10 Tomasz
Bryzek
(195-G-30)  
13.4p 8.6r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Jacek Wroblewski (192-28, 4.3p 4.5r 3.3a)
Michal Matysiak #20 Michal
Matysiak
(200-F-27)  
9.0p 2.7r
 Profile
 Reserve:
Kamil Michalski (200-22, 9.4p 5.4r 1.6a)
Patryk Smyrdek (198-21, 1.0p)
Daniel Goldammer #14 Daniel
Goldammer
(200-F/C-28)  
10.1p 6.7r 2.5a
 Profile
 Reserve:
Michal Ejiofor (197-25, 5.0p 5.5r)
Arkadiusz Biel (200-24, 1.9p 2.1r)
Patryk Smyrdek (198-21, 1.0p)
Dawid Grochowski #24 Dawid
Grochowski
(190-G-27)  
13.8p 3.6r 3.8a
 Profile
 Reserve:
Michal Roszkowski (196-28, 1.9p 1.2r)
Bassey Usendiah (193-20, 1.7p)
Radoslaw Lemanski #2 Radoslaw
Lemanski
(180-G-28)  
10.4p 1.9r 2.9a
 Profile
 Reserve:
Dawid Weiss (188-28, 8.3p 1.9r 3.3a)
Michal Brzozowski (180-19, 1.4p 1.1a)
Grzegorz Lichtanski (180-18, 0.0p)
Team Colors:
Red
White
Games
 Last Games:
 Jan.14:  AZS PCz 103 - 72
 Jan.18:  Wisla Krakow 71 - 53
 Next Games:
 Jan.21:    Polonia Bytom Last 5 Gms
 Jan.28:    R8 Basket Kr. Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Lichtanski Marcin
Lichtanski
Head Coach: Marcin Lichtanski (15-17)  
Assistant: Maciej Golec (14-17)  
Address
43-600 Jaworzno
Al. Mickiewicza 2
tel. +48 32 745 10 30
City: Jaworzno
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 15-1 
 2. AZS PGd 12-5 
 3. AZS UMK Torun 11-5 
 4. Domino Inowr. 11-6 
 5. Asseco II 11-7 
 6. Trefl II Sopot 10-7 
 7. SMS PZKosz 9-7 
 8. Goleniow 9-8 
 9. Gniezno 8-10 
 10. Tarnovia 7-10 
 11. Suchy Las 3-13 
 12. AZS PP 2-15 
 13. TKM Wloclawek 2-16 
Group B
 1. KK Warszawa 17-2 
 2. Syntex Ksiezak 16-3 
 3. AZS UMCS Lbn 15-3 
 4. LKS MG13 Lodz 14-5 
 5. Stal SW 13-6 
 6. Tur Bielsk Pdl. 11-8 
 7. AZS UJK Kielce 10-9 
 8. Shmoolky W-wa 8-11 
 9. Ostrow Mazow. 8-11 
 10. Zubry 7-12 
 11. Pro-Basket KT 6-13 
 12. Rosa III Radom 3-15 
 13. Start Lublin II 3-16 
 14. AZS PS Kielce 1-18 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 16-1 
 2. AZS AWF Mick. 15-3 
 3. Polonia Bytom 14-4 
 4. MCKiS Jaworz. 13-6 
 5. AZS KU PO 11-5 
 6. Rybnik 9-8 
 7. Przemysl 9-9 
 8. Pogon RS 6-11 
 9. Zaglebie 5-12 
 10. Wisla Krakow 5-13 
 11. AZS PS Gliwice 4-13 
 12. MKS DG 2 4-13 
 13. AZS PCz 3-16 
Group D
 1. Slask Wroclaw 17-0 
 2. Gornik Walbrzych 16-2 
 3. Sudety 12-5 
 4. Stal II Ostrow 11-6 
 5. Rawia 10-7 
 6. Gimbasket WRC 9-9 
 7. Koscian 8-10 
 8. WKK Wroclaw 7-11 
 9. Katy Wroclawskie 7-11 
 10. Miedzychod 5-11 
 11. Otmuchow 4-11 
 12. Kalisz 4-12 
 13. Nowa Sol 2-17 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.