Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:


 
Greg

FacebookTwitter
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

AZS AGH KRAKOW  basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
Email:
 Refresh
Write the characters in the image above

Juniors  
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Starting Five
Reserve
Bartosz Czerwonka #91 Bartosz
Czerwonka
(189-SG-28)  
16.3p 4.0r 4.7a
 Profile
 Reserve:
Konrad Mamcarczyk (191-23, 10.7p 2.3r 1.3a)
Maciej Koperski #3 Maciej
Koperski
(191-G/F-18)  
10.3p 3.3r 4.7a
 Profile
 Reserve:
Michal Borowka (192-23, 4.3p 3.7r 1.0a)
Bartlomiej Podworski #33 Bartlomiej
Podworski
(205-C-24)  
10.7p 6.0r 2.0a
 Profile
 Reserve:
Jakub Nowaczek (200-21, 4.0p 3.7r)
Rafal Zglobicki #81 Rafal
Zglobicki
(196-G-23)  
13.0p 6.0r 1.5a
 Profile
 Reserve:
Damian Dyrda (190-19, 3.3p 2.0r)
Iwan Wasyl (193-20, 5.0p 2.3r 1.0a)
Wiktor Majka #88 Wiktor
Majka
(188-PG-18)  
4.7p 1.7r 4.0a
 Profile
 Reserve:
Tomasz Zych (185-30, 9.0p 3.0r 3.0a)
Kamil Jewula (182-16, 11.0p 1.0a)

team photo
Season 2016-2017

Home Court: Hala sportowa AGH
Team Colors:
Black
Green
Red
Games
 Last Games:
 Oct.7:  Przemysl 82 - 39
 Oct.14:  Rzeszow 97 - 44
 Next Games:
 Oct.18:    Cracovia Last 5 Gms
 Oct.21:    Rybnik Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Bychawski Wojciech
Bychawski
Head Coach: Wojciech Bychawski  
Address
ul. Piastowska 26 A
30-070 Krakow
tel. 12 617 3542
City: Krakow
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 4-0 
 2. SMS PZKosz 4-0 
 3. Asseco II 3-0 
 4. AZS PGd 3-1 
 5. Gniezno 2-2 
 6. Miedzychod 2-2 
 7. Domino Inowr. 2-2 
 8. Koscian 2-2 
 9. Tarnovia 2-2 
 10. AZS UMK Torun 2-2 
 11. Trefl II Sopot 1-3 
 12. Goleniow 0-3 
 13. Olsztyn 0-4 
 14. Suchy Las 0-4 
Group B
 1. AZS UJK Kielce 3-0 
 2. Syntex Ksiezak 3-1 
 3. LKS MG13 Lodz 3-1 
 4. AZS UMCS Lbn 3-1 
 5. Rosa II Radom 2-1 
 6. Zubry 2-1 
 7. Tur Bielsk Pdl. 2-2 
 8. Stal SW 2-2 
 9. Ostrow Mazow. 1-2 
 10. Dziki Wwa 1-3 
 11. Hutnik W-wa 1-3 
 12. Start Lublin II 1-3 
 13. Legia 2 W-wa 0-4 
Group C
 1. AZS AGH Krk. 3-0 
 2. AZS PS Gliwice 3-0 
 3. MKS DG 2 3-0 
 4. AZS AWF Mick. 3-1 
 5. MCKiS Jaworz. 3-1 
 6. Zaglebie 2-1 
 7. Przemysl 2-2 
 8. Polonia Bytom 2-2 
 9. Wisla Krakow 2-2 
 10. Bielsko-Biala 2-2 
 11. Rybnik 1-3 
 12. Cracovia 0-4 
 13. Pogon RS 0-4 
 14. Rzeszow 0-4 
Group D
 1. WKK Wroclaw 4-0 
 2. Slask 2 Wroclaw 3-0 
 3. AZS KU PO 3-1 
 4. AZS PCz 2-1 
 5. Gornik Walbrzych 2-1 
 6. Stal II Ostrow 2-1 
 7. Gimbasket WRC 2-2 
 8. Pleszew 2-2 
 9. Sudety 2-2 
 10. Otmuchow 1-3 
 11. Katy Wroclawskie 1-3 
 12. Rawia 1-3 
 13. Nowa Sol 1-3 
 14. Lubin 0-4 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.