Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

AZS PWSW MCS DANIEL PRZEMYSL  basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Starting Five
Reserve
Grzegorz Plocica #9 Grzegorz
Plocica
(190-SG-36)  
17.2p 5.6r 2.5a
 Profile
 Reserve:
Jacek Lopatowski (192-28, 6.5p 2.9r 1.1a)
Konrad Strzepek #34 Konrad
Strzepek
(195-F-21)  
5.4p 4.2r
 Profile
 Reserve:
Piotr Pandura (197-22, 7.4p 3.5r)
Witold Kurianczyk (195-29, 4.1p 2.6r)
Artur Mikolajko #10 Artur
Mikolajko
(197-PF-38)  
13.0p 10.0r 1.5a
 Profile
 Reserve:
Jakub Patoka (200-23, 11.0p 5.5r 2.0a)
Cezary Guminski #35 Cezary
Guminski
(190-G-23)  
10.7p 4.5r 3.2a
 Profile
 Reserve:
Michal Kindlik (180-26, 3.8p 2.0a)
Wiktor Majka #88 Wiktor
Majka
(188-PG-18)  
8.6p 2.9r 3.0a
 Profile
 Reserve:
Bartlomiej Reichert (180-19, 2.5p 1.3r)

team photo
Season 2016-2017
Team Colors:
Black
White
Games
 Last Games:
 Mar.11:  AZS AWF Mick. 67 - 91
 Mar.19:  AZS AWF Mick. 69 - 83
Full Schedule
Staff
Milan Maciej
Milan
Head Coach: Maciej Milan (13-17)  
U16 Coach: Daniel Puchalski (15-17)  
Assistant: Krzysztof Mlot (13-17)  
Address
Ratuszowa 1
37-700 Przemyl
tel. 601 60 20 60
City: Przemysl
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 23-1 
 2. Asseco II 16-8 
 3. SMS PZKosz 16-8 
 4. Goleniow 15-9 
 5. Domino Inowr. 15-9 
 6. AZS PGd 14-10 
 7. AZS UMK Torun 13-11 
 8. Trefl II Sopot 12-12 
 9. Gniezno 12-12 
 10. Tarnovia 11-13 
 11. Suchy Las 5-19 
 12. AZS PP 2-22 
 13. TKM Wloclawek 2-22 
Group B
 1. KK Warszawa 23-3 
 2. AZS UMCS Lbn 22-4 
 3. Syntex Ksiezak 21-5 
 4. LKS MG13 Lodz 20-6 
 5. Tur Bielsk Pdl. 16-10 
 6. Stal SW 14-12 
 7. Zubry 13-13 
 8. AZS UJK Kielce 12-14 
 9. Shmoolky W-wa 11-15 
 10. Ostrow Mazow. 9-17 
 11. Pro-Basket KT 8-18 
 12. Start Lublin II 6-20 
 13. Rosa III Radom 6-20 
 14. AZS PS Kielce 1-25 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 23-1 
 2. AZS AWF Mick. 21-3 
 3. Polonia Bytom 19-5 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 13-11 
 6. Rybnik 13-11 
 7. Przemysl 12-12 
 8. Zaglebie 9-15 
 9. Pogon RS 9-15 
 10. AZS PS Gliwice 7-17 
 11. MKS DG 2 7-17 
 12. AZS PCz 4-20 
 13. Wisla Krakow 4-20 
Group D
 1. Slask Wroclaw 22-2 
 2. Gornik Walbrzych 21-3 
 3. Sudety 18-6 
 4. Rawia 16-8 
 5. Stal II Ostrow 16-8 
 6. Gimbasket WRC 12-12 
 7. Koscian 10-14 
 8. Katy Wroclawskie 10-14 
 9. WKK Wroclaw 9-15 
 10. Miedzychod 9-15 
 11. Otmuchow 6-18 
 12. Kalisz 4-20 
 13. Nowa Sol 3-21 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.