Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

AZS POLITECHNIKA POZNAN  basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Widgets
Starting Five
Reserve
Jan Sobiech #9 Jan
Sobiech
(192-G-20)  
9.8p 3.3r
 Profile
 Reserve:
Jakub Bober (189-21, 1.3p)
Jakub Rogulski #91 Jakub
Rogulski
(195-SG-22)  
7.2p 6.1r 1.0a
 Profile
 Reserve:
Damian Litwin (190-21, 4.5p 2.4r 1.0a)
Adam Chabasinski (192-25, 3.2p 2.9r 1.0a)
Jakub Malecki #24 Jakub
Malecki
(199-C-23)  
3.5p 6.0r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Mikolaj Rudawski (197-20, 1.0p 1.4r)
Filip Lorencki (191-20, 3.2p 2.1r 1.2a)
Maciej Krzyminski #23 Maciej
Krzyminski
(184-SG-19)  
11.5p 3.7r 1.7a
 Profile
 Reserve:
Konrad Sobczak (185-22, 2.6p 1.5r)
Albert Krawiec (188-22, 3.6p 2.2r 3.4a)
Mateusz Rutkowski #8 Mateusz
Rutkowski
(178-PG-23)  
11.9p 2.7r 2.7a
 Profile
 Reserve:
Patryk Spojda (186-21, 10.6p 2.8r 1.3a)
Team Colors:
Blue
Yellow
Games
 Last Games:
 Feb.15:  Trefl II Sop. 72 - 91
 Feb.18:  Pelplin 61 - 88
 Next Games:
 Feb.22:    Tarnovia Last 5 Gms
 Feb.25:    Domino Inowr. Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Mendel Waldemar
Mendel
Head Coach: Waldemar Mendel (7-17)  
Address
ul. Piotrowo 4
61-138 Pozna
tel. +48 61 665 25 17
fax. +48 61 665 25 17
City: Poznan
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 20-1 
 2. SMS PZKosz 15-7 
 3. Asseco II 14-8 
 4. AZS PGd 14-8 
 5. AZS UMK Torun 13-8 
 6. Goleniow 13-9 
 7. Domino Inowr. 13-9 
 8. Trefl II Sopot 12-10 
 9. Gniezno 11-12 
 10. Tarnovia 8-13 
 11. Suchy Las 5-17 
 12. AZS PP 2-20 
 13. TKM Wloclawek 2-20 
Group B
 1. KK Warszawa 22-2 
 2. AZS UMCS Lbn 20-4 
 3. Syntex Ksiezak 18-5 
 4. LKS MG13 Lodz 18-5 
 5. Tur Bielsk Pdl. 15-9 
 6. Stal SW 14-10 
 7. Zubry 12-12 
 8. AZS UJK Kielce 11-13 
 9. Shmoolky W-wa 10-14 
 10. Ostrow Mazow. 9-15 
 11. Pro-Basket KT 7-17 
 12. Rosa III Radom 5-18 
 13. Start Lublin II 4-20 
 14. AZS PS Kielce 1-22 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 22-1 
 2. AZS AWF Mick. 19-3 
 3. Polonia Bytom 19-4 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 12-9 
 6. Rybnik 12-10 
 7. Przemysl 11-11 
 8. Pogon RS 9-13 
 9. Zaglebie 6-16 
 10. AZS PS Gliwice 6-16 
 11. Wisla Krakow 6-16 
 12. MKS DG 2 4-18 
 13. AZS PCz 4-19 
Group D
 1. Slask Wroclaw 20-2 
 2. Gornik Walbrzych 20-3 
 3. Sudety 16-6 
 4. Stal II Ostrow 14-6 
 5. Rawia 14-7 
 6. Gimbasket WRC 13-11 
 7. WKK Wroclaw 9-12 
 8. Koscian 9-13 
 9. Katy Wroclawskie 9-14 
 10. Miedzychod 7-14 
 11. Otmuchow 5-17 
 12. Kalisz 4-17 
 13. Nowa Sol 2-20 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.