View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

AZS PS GALERIA ECHO KIELCE basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Filip Drogosz #11 Filip
Drogosz
(195-PF-21)  
4.0p 3.0r 2.0a
 Profile
 Reserve:
Kacper Kaczmarczyk (189-19, 2.0p)
Michal Ziemski (196-21, 0.0p 1.0a)
Szymon Zaba-Zabinski #22 Szymon
Zaba-Zabinski
(195-C-31)  
2.0p 3.0r 2.0a
 Profile
 Reserve:
Jacek Tarzanowski (195-16, 0.0p 3.0r)
Marek Kowalski #7 Marek
Kowalski
(197-C-29)  
7.0p 7.0r
 Profile
 Reserve:
Kamil Paluch (194-31, 0.0p 1.0a)
Piotr Borowicki #12 Piotr
Borowicki
(195-SF-26)  
14.0p 1.0r
 Profile
 Reserve:
Michal Mazur (186-18, 3.0p)
Maciej Bialek (192-18, 0.0p 1.0a)
Alan Jaworski #10 Alan
Jaworski
(187-PG-23)  
9.0p 3.0r
 Profile
 Reserve:
Lukasz Pawlak (184-20, 2.0p 3.0r 1.0a)
Team Colors:
Black
Red
Games
 Last Games:
 Sep.24:  Tur Bielsk P. 43 - 76
 Next Games:
 Oct.1:    Start Lublin. Last 5 Gms
 Oct.8:    Zubry Last 5 Gms
Full Schedule
Coaching/Managing Staff
Head Coach: Stanislaw Dudzik (12-17)  
Address
Al. Tysiclecia Pastwa Polskiego 7 (Hala Sportowa Politechniki witokrzyskiej)
25-314 Kielce
tel. 508327329
City: Kielce
2Liga Standings
Group A
 1. Asseco II 1-0 
 2. AZS PGd 1-0 
 3. AZS PP 1-0 
 4. Gniezno 1-0 
 5. Pelplin 1-0 
 6. SMS PZKosz 1-0 
 7. Suchy Las 0-0 
 8. AZS UMK Torun 0-1 
 9. Domino Inowr. 0-1 
 10. Goleniow 0-1 
 11. Tarnovia 0-1 
 12. TKM Wloclawek 0-1 
 13. Trefl II Sopot 0-1 
Group B
 1. AZS UMCS Lbn 1-0 
 2. KK Warszawa 1-0 
 3. Ostrow Mazow. 1-0 
 4. Shmoolky W-wa 1-0 
 5. Stal SW 1-0 
 6. Syntex Ksiezak 1-0 
 7. Tur Bielsk Pdl. 1-0 
 8. AZS PS Kielce 0-1 
 9. AZS UJK Kielce 0-1 
 10. LKS MG13 Lodz 0-1 
 11. Pro-Basket KT 0-1 
 12. Rosa III Radom 0-1 
 13. Start Lublin II 0-1 
 14. Zubry 0-1 
Group C
 1. AZS KU PO 1-0 
 2. AZS PCz 1-0 
 3. AZS PK 1-0 
 4. MCKiS Jaworz. 1-0 
 5. Polonia Bytom 1-0 
 6. Przemysl 1-0 
 7. Pogon RS 0-0 
 8. AZS AWF Mick. 0-1 
 9. AZS PS Gliwice 0-1 
 10. MKS DG 2 0-1 
 11. Rybnik 0-1 
 12. Wisla Krakow 0-1 
 13. Zaglebie 0-1 
Group D
 1. Gimbasket WRC 1-0 
 2. Gornik Walbrzych 1-0 
 3. Rawia 1-0 
 4. Slask Wroclaw 1-0 
 5. Stal II Ostrow 1-0 
 6. Sudety 1-0 
 7. Kalisz 0-0 
 8. Katy Wroclawskie 0-1 
 9. Koscian 0-1 
 10. Miedzychod 0-1 
 11. Nowa Sol 0-1 
 12. Otmuchow 0-1 
 13. WKK Wroclaw 0-1 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.