Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

AZS UMCS LUBLIN  basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Starting Five
Reserve
Bartlomiej Karolak #9 Bartlomiej
Karolak
(198-G/F-24)  
17.8p 2.3r 4.0a
 Profile
 Reserve:
Michal Marciniak (195-37, 7.6p 5.7r 1.8a)
Sebastian Dusilo #6 Sebastian
Dusilo
(198-PF-24)  
8.3p 7.3r 1.3a
 Profile
 Reserve:
Marcin Kowalczuk (198-24, 2.7p 2.3r)
Mateusz Wisniewski #13 Mateusz
Wisniewski
(202-C/F-26)  
14.6p 7.3r 1.7a
 Profile
 Reserve:
Lukasz Beczek (200-24, 2.4p 3.3r)
Dawid Mysliwiec #55 Dawid
Mysliwiec
(195-G/F-28)  
7.8p 3.9r
 Profile
 Reserve:
Jakub Stefaniuk (191-25, 3.4p 1.3r 1.4a)
Kamil Krzeszowski (196-26, 4.4p 1.3r 1.9a)
Przemyslaw Tradecki #16 Przemyslaw
Tradecki
(180-PG-27)  
7.8p 6.6r 5.7a
 Profile
 Reserve:
Piotr Jagoda (188-31, 8.7p 1.9r 1.4a)
Team Colors:
Green
White
Games
 Last Games:
 Apr.8:  Pelplin 69 - 65
 Apr.23:  Pelplin 75 - 62
 Next Games:
 Apr.30:    R8 Basket Kr. Last 5 Gms
 May.6:    R8 Basket Kr. Last 5 Gms
Full Schedule
Address
ul. Langiewicza 22
20-032 Lublin
tel. +48 781 469 072
City: Lublin
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 23-1 
 2. Asseco II 16-8 
 3. SMS PZKosz 16-8 
 4. Goleniow 15-9 
 5. Domino Inowr. 15-9 
 6. AZS PGd 14-10 
 7. AZS UMK Torun 13-11 
 8. Trefl II Sopot 12-12 
 9. Gniezno 12-12 
 10. Tarnovia 11-13 
 11. Suchy Las 5-19 
 12. AZS PP 2-22 
 13. TKM Wloclawek 2-22 
Group B
 1. KK Warszawa 23-3 
 2. AZS UMCS Lbn 22-4 
 3. Syntex Ksiezak 21-5 
 4. LKS MG13 Lodz 20-6 
 5. Tur Bielsk Pdl. 16-10 
 6. Stal SW 14-12 
 7. Zubry 13-13 
 8. AZS UJK Kielce 12-14 
 9. Shmoolky W-wa 11-15 
 10. Ostrow Mazow. 9-17 
 11. Pro-Basket KT 8-18 
 12. Start Lublin II 6-20 
 13. Rosa III Radom 6-20 
 14. AZS PS Kielce 1-25 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 23-1 
 2. AZS AWF Mick. 21-3 
 3. Polonia Bytom 19-5 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 13-11 
 6. Rybnik 13-11 
 7. Przemysl 12-12 
 8. Zaglebie 9-15 
 9. Pogon RS 9-15 
 10. AZS PS Gliwice 7-17 
 11. MKS DG 2 7-17 
 12. AZS PCz 4-20 
 13. Wisla Krakow 4-20 
Group D
 1. Slask Wroclaw 22-2 
 2. Gornik Walbrzych 21-3 
 3. Sudety 18-6 
 4. Rawia 16-8 
 5. Stal II Ostrow 16-8 
 6. Gimbasket WRC 12-12 
 7. Koscian 10-14 
 8. Katy Wroclawskie 10-14 
 9. WKK Wroclaw 9-15 
 10. Miedzychod 9-15 
 11. Otmuchow 6-18 
 12. Kalisz 4-20 
 13. Nowa Sol 3-21 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.