Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

AZS UMK CONSUS PBDI TORUN  basketball team

(Poland-2Liga)    
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Starting Five
Reserve
Radoslaw Plebanek #7 Radoslaw
Plebanek
(190-SG-31)  
22.2p 8.8r 3.0a
 Profile
 Reserve:
Karol Tomczyk (192-26, 5.8p 2.1r 1.1a)
Wojciech Pagacz #15 Wojciech
Pagacz
(203-C-27)  
5.7p 4.0r
 Profile
 Reserve:
Patryk Swiezynski (193-25, 3.4p 3.4r)
Dawid Przybyszewski #13 Dawid
Przybyszewski
(215-C-35)  
9.4p 5.0r 3.2a
 Profile
 Reserve:
Slawomir Murowicki (194-33, 4.4p 3.0r)
Patryk Derkowski #12 Patryk
Derkowski
(189-G/F-32)  
8.6p 4.3r 4.8a
 Profile
 Reserve:
Marcin Kubacki (196-31, 8.0p 4.2r)
Daniel Jasnowski (194-24, 1.1p 1.2r)
Zbigniew Malinowski #6 Zbigniew
Malinowski
(188-G-33)  
14.3p 3.9r 3.6a
 Profile
 Reserve:
Michal Bagazinski (187-33, 3.5p 1.7r 2.2a)
Lukasz Kusmirek (180-28, 1.2p 1.1a)
Games
 Last Games:
 Mar.25:  Syntex Ksiez. 71 - 87
 Apr.1:  Syntex Ksiez. 64 - 67
Full Schedule
Staff
Head Coach: Tomasz Lipinski (16-17)  
Assistant: Maciej Deregowski (13-17)  
Address
Gagarina 35
87-100 Toru
tel. 56 654 28 80
City: Torun
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 23-1 
 2. Asseco II 16-8 
 3. SMS PZKosz 16-8 
 4. Goleniow 15-9 
 5. Domino Inowr. 15-9 
 6. AZS PGd 14-10 
 7. AZS UMK Torun 13-11 
 8. Trefl II Sopot 12-12 
 9. Gniezno 12-12 
 10. Tarnovia 11-13 
 11. Suchy Las 5-19 
 12. AZS PP 2-22 
 13. TKM Wloclawek 2-22 
Group B
 1. KK Warszawa 23-3 
 2. AZS UMCS Lbn 22-4 
 3. Syntex Ksiezak 21-5 
 4. LKS MG13 Lodz 20-6 
 5. Tur Bielsk Pdl. 16-10 
 6. Stal SW 14-12 
 7. Zubry 13-13 
 8. AZS UJK Kielce 12-14 
 9. Shmoolky W-wa 11-15 
 10. Ostrow Mazow. 9-17 
 11. Pro-Basket KT 8-18 
 12. Start Lublin II 6-20 
 13. Rosa III Radom 6-20 
 14. AZS PS Kielce 1-25 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 23-1 
 2. AZS AWF Mick. 21-3 
 3. Polonia Bytom 19-5 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 13-11 
 6. Rybnik 13-11 
 7. Przemysl 12-12 
 8. Zaglebie 9-15 
 9. Pogon RS 9-15 
 10. AZS PS Gliwice 7-17 
 11. MKS DG 2 7-17 
 12. AZS PCz 4-20 
 13. Wisla Krakow 4-20 
Group D
 1. Slask Wroclaw 22-2 
 2. Gornik Walbrzych 21-3 
 3. Sudety 18-6 
 4. Rawia 16-8 
 5. Stal II Ostrow 16-8 
 6. Gimbasket WRC 12-12 
 7. Koscian 10-14 
 8. Katy Wroclawskie 10-14 
 9. WKK Wroclaw 9-15 
 10. Miedzychod 9-15 
 11. Otmuchow 6-18 
 12. Kalisz 4-20 
 13. Nowa Sol 3-21 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.