Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

BIOFARM BASKET SUCHY LAS  basketball team

(Poland-2Liga)    
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Starting Five
Reserve
Dawid Gruszczynski #7 Dawid
Gruszczynski
(195-SF-20)  
14.0p 4.8r 1.3a
 Profile
 Reserve:
Wojciech Frackowiak (186-19, 12.5p 3.0r 2.5a)
Jakub Fiszer (187-21)
Oskar Waszczyk (190-19, 1.3p)
Szymon Ryzek #9 Szymon
Ryzek
(192-G/F-19)  
12.8p 3.8r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Jaroslaw Gizynski (194-18, 3.8p 2.7r)
Jan Ilnicki (200-17, 2.4p 2.6r)
Aleksander Lewandowski (198-16, 6.7p 3.3r 1.3a)
Jakub Simon #15 Jakub
Simon
(202-PF-21)  
8.8p 6.4r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Mikolaj Kurpisz (202-19, 11.3p 7.5r 2.3a)
Andrzej Krajewski (196-16, 1.9p 2.5r)
Filip Drozdowski (196-17, 4.3p 2.7r 1.2a)
Pawel Lasota (201-21, 6.9p 3.9r)
Maciej Leszczynski #41 Maciej
Leszczynski
(189-SG-18)  
12.6p 4.7r 3.2a
 Profile
 Reserve:
Witold Nowak (182-19, 3.8p 1.2r 1.1a)
Adam Krajewski (186-18, 1.0p)
Marcin Woroniecki (185-17, 7.0p 2.3r 1.3a)
Marcin Tomaszewski #4 Marcin
Tomaszewski
(194-G-18)  
9.4p 3.4r 2.2a
 Profile
 Reserve:
Filip Sauter (179-18, 3.1p 1.1a)
Dawid Brociek (184-19, 0.3p)
Team Colors:
Blue
White
Games
 Last Games:
 Mar.1:  Pelplin 73 - 92
 Mar.5:  Domino Inowr. 61 - 82
Full Schedule
Staff
Head Coach: Bartosz Sikorski (16-17)  
Address
ul. Szkolna 20
62-002 Suchy Las
tel. 602239389
City: Poznan
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 23-1 
 2. Asseco II 16-8 
 3. SMS PZKosz 16-8 
 4. Goleniow 15-9 
 5. Domino Inowr. 15-9 
 6. AZS PGd 14-10 
 7. AZS UMK Torun 13-11 
 8. Trefl II Sopot 12-12 
 9. Gniezno 12-12 
 10. Tarnovia 11-13 
 11. Suchy Las 5-19 
 12. AZS PP 2-22 
 13. TKM Wloclawek 2-22 
Group B
 1. KK Warszawa 23-3 
 2. AZS UMCS Lbn 22-4 
 3. Syntex Ksiezak 21-5 
 4. LKS MG13 Lodz 20-6 
 5. Tur Bielsk Pdl. 16-10 
 6. Stal SW 14-12 
 7. Zubry 13-13 
 8. AZS UJK Kielce 12-14 
 9. Shmoolky W-wa 11-15 
 10. Ostrow Mazow. 9-17 
 11. Pro-Basket KT 8-18 
 12. Start Lublin II 6-20 
 13. Rosa III Radom 6-20 
 14. AZS PS Kielce 1-25 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 23-1 
 2. AZS AWF Mick. 21-3 
 3. Polonia Bytom 19-5 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 13-11 
 6. Rybnik 13-11 
 7. Przemysl 12-12 
 8. Zaglebie 9-15 
 9. Pogon RS 9-15 
 10. AZS PS Gliwice 7-17 
 11. MKS DG 2 7-17 
 12. AZS PCz 4-20 
 13. Wisla Krakow 4-20 
Group D
 1. Slask Wroclaw 22-2 
 2. Gornik Walbrzych 21-3 
 3. Sudety 18-6 
 4. Rawia 16-8 
 5. Stal II Ostrow 16-8 
 6. Gimbasket WRC 12-12 
 7. Koscian 10-14 
 8. Katy Wroclawskie 10-14 
 9. WKK Wroclaw 9-15 
 10. Miedzychod 9-15 
 11. Otmuchow 6-18 
 12. Kalisz 4-20 
 13. Nowa Sol 3-21 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.