Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

DECKA PELPLIN  basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Starting Five
Reserve
Wiktor Czyzewski #19 Wiktor
Czyzewski
(196-F-25)  
5.7p 5.0r
 Profile
 Reserve:
Grzegorz Kaminski (198-16, 5.3p 2.1r 1.0a)
Emil Zienko (194-19, 2.7p 2.3r)
Karol Debski #27 Karol
Debski
(198-PF-33)  
18.1p 8.4r 3.1a
 Profile
 Reserve:
Julian German (188-19)
Pawel Kowalczuk #6 Pawel
Kowalczuk
(207-C/F-37)  
9.4p 6.4r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Tomasz Krzywdzinski (202-22, 6.6p 3.8r)
Krystian Reszka (198-19, 5.1p 1.3r)
Jakub Dryjanski (202-34, 8.1p 4.8r)
Marcin Chudy #10 Marcin
Chudy
(187-SF-30)  
15.6p 4.1r 3.1a
 Profile
 Reserve:
Pawel Muntowski (185-19, 3.6p 1.1r)
Szymon Tylkowski (190-19, 3.5p)
Bartosz Sarzalo #97 Bartosz
Sarzalo
(197-G/F-33)  
13.3p 5.0r 5.0a
 Profile
 Reserve:
Pawel Guz (178-19, 4.8p)
Adrian Goralczyk (173-18, 0.9p 1.0a)
Games
 Last Games:
 Apr.8:  AZS UMCS Lbn 65 - 69
 Apr.23:  AZS UMCS Lbn 62 - 75
Full Schedule
Staff
Head Coach: Przemyslaw Bielinski (15-17)  
Assistant: Bartosz Sarzalo (15-17)  
Address
Sambora 5a
83-130 Pelplin
tel. 502285165, 504284059
City: Pelpin
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 23-1 
 2. Asseco II 16-8 
 3. SMS PZKosz 16-8 
 4. Goleniow 15-9 
 5. Domino Inowr. 15-9 
 6. AZS PGd 14-10 
 7. AZS UMK Torun 13-11 
 8. Trefl II Sopot 12-12 
 9. Gniezno 12-12 
 10. Tarnovia 11-13 
 11. Suchy Las 5-19 
 12. AZS PP 2-22 
 13. TKM Wloclawek 2-22 
Group B
 1. KK Warszawa 23-3 
 2. AZS UMCS Lbn 22-4 
 3. Syntex Ksiezak 21-5 
 4. LKS MG13 Lodz 20-6 
 5. Tur Bielsk Pdl. 16-10 
 6. Stal SW 14-12 
 7. Zubry 13-13 
 8. AZS UJK Kielce 12-14 
 9. Shmoolky W-wa 11-15 
 10. Ostrow Mazow. 9-17 
 11. Pro-Basket KT 8-18 
 12. Start Lublin II 6-20 
 13. Rosa III Radom 6-20 
 14. AZS PS Kielce 1-25 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 23-1 
 2. AZS AWF Mick. 21-3 
 3. Polonia Bytom 19-5 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 13-11 
 6. Rybnik 13-11 
 7. Przemysl 12-12 
 8. Zaglebie 9-15 
 9. Pogon RS 9-15 
 10. AZS PS Gliwice 7-17 
 11. MKS DG 2 7-17 
 12. AZS PCz 4-20 
 13. Wisla Krakow 4-20 
Group D
 1. Slask Wroclaw 22-2 
 2. Gornik Walbrzych 21-3 
 3. Sudety 18-6 
 4. Rawia 16-8 
 5. Stal II Ostrow 16-8 
 6. Gimbasket WRC 12-12 
 7. Koscian 10-14 
 8. Katy Wroclawskie 10-14 
 9. WKK Wroclaw 9-15 
 10. Miedzychod 9-15 
 11. Otmuchow 6-18 
 12. Kalisz 4-20 
 13. Nowa Sol 3-21 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.