Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

GKS TARNOVIA TARNOWO PODGORNE  basketball team

(Poland-2Liga)        
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Widgets
Starting Five
Reserve
Milosz Sroczynski #23 Milosz
Sroczynski
(195-F-26)  
7.5p 6.1r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Mateusz Kurach (188-24, 3.1p 2.2r)
Damian Antczak #22 Damian
Antczak
(197-PF-21)  
8.2p 7.2r 1.5a
 Profile
 Reserve:
Piotr Janowski (195-23, 7.7p 3.0r)
Adam Niepon (193-28, 2.0p 1.5r)
Marcin Eichert #15 Marcin
Eichert
(200-C-25)  
6.7p 5.4r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Bartlomiej Pawlak (200-21, 3.9p 4.3r 1.1a)
Jacek Lukomski #11 Jacek
Lukomski
(194-F/G-27)  
7.7p 3.4r 1.7a
 Profile
 Reserve:
Rafal Bartkowski (188-26, 7.1p 2.0r)
Kamil Jakubowski (186-26, 2.0p)
Rafal Milczynski #4 Rafal
Milczynski
(185-PG-22)  
7.8p 3.4r 3.0a
 Profile
 Reserve:
Bartlomiej Gubernat (185-22, 6.1p 1.9r)
Michal Skrzypek (185-20, 7.4p 2.3r 1.3a)
Team Colors:
Green
Yellow
Games
 Last Games:
 Feb.4:  Pelplin 61 - 71
 Feb.10:  Domino Inowr. 77 - 88
 Next Games:
 Feb.22:    AZS PP Last 5 Gms
 Feb.25:    TKM Wloclawek Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Head Coach: Tomasz Eichert (16-17)  
Address
23 Padziernika 34
62-080 Tarnowo Podgorne
tel. +48 664 467 818
City: Tarnowo Podgorne
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 20-1 
 2. SMS PZKosz 15-7 
 3. Asseco II 14-8 
 4. AZS PGd 14-8 
 5. AZS UMK Torun 13-8 
 6. Goleniow 13-9 
 7. Domino Inowr. 13-9 
 8. Trefl II Sopot 12-10 
 9. Gniezno 11-12 
 10. Tarnovia 8-13 
 11. Suchy Las 5-17 
 12. AZS PP 2-20 
 13. TKM Wloclawek 2-20 
Group B
 1. KK Warszawa 22-2 
 2. AZS UMCS Lbn 20-4 
 3. Syntex Ksiezak 18-5 
 4. LKS MG13 Lodz 18-5 
 5. Tur Bielsk Pdl. 15-9 
 6. Stal SW 14-10 
 7. Zubry 12-12 
 8. AZS UJK Kielce 11-13 
 9. Shmoolky W-wa 10-14 
 10. Ostrow Mazow. 9-15 
 11. Pro-Basket KT 7-17 
 12. Rosa III Radom 5-18 
 13. Start Lublin II 4-20 
 14. AZS PS Kielce 1-22 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 22-1 
 2. AZS AWF Mick. 19-3 
 3. Polonia Bytom 19-4 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 12-9 
 6. Rybnik 12-10 
 7. Przemysl 11-11 
 8. Pogon RS 9-13 
 9. Zaglebie 6-16 
 10. AZS PS Gliwice 6-16 
 11. Wisla Krakow 6-16 
 12. MKS DG 2 4-18 
 13. AZS PCz 4-19 
Group D
 1. Slask Wroclaw 20-2 
 2. Gornik Walbrzych 20-3 
 3. Sudety 16-6 
 4. Stal II Ostrow 14-6 
 5. Rawia 14-7 
 6. Gimbasket WRC 13-11 
 7. WKK Wroclaw 9-12 
 8. Koscian 9-13 
 9. Katy Wroclawskie 9-14 
 10. Miedzychod 7-14 
 11. Otmuchow 5-17 
 12. Kalisz 4-17 
 13. Nowa Sol 2-20 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.