Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

KK GRYF GOLENIOW  basketball team

(Poland-2Liga)        
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Maciej Adamkiewicz #6 Maciej
Adamkiewicz
(199-F/C-27)  
13.2p 9.4r 1.4a
 Profile
 Reserve:
Marcin Zylak (190-30, 6.9p 2.4r 1.1a)
Damian Motyl (187-19)
Arkadiusz Soczewski #19 Arkadiusz
Soczewski
(201-F/C-34)  
9.1p 7.9r
 Profile
 Reserve:
Michal Zylczynski (198-30, 4.2p 3.2r)
Damian Jakubiszak (195-18)
Marcin Kowalski #18 Marcin
Kowalski
(205-C-34)  
8.4p 5.3r
 Profile
 Reserve:
Leszek Kulczynski (208-32, 3.8p 2.9r)
Wojciech Zloty (203-25)
Tomasz Balcerek #7 Tomasz
Balcerek
(190-SG-29)  
13.6p 5.3r 7.1a
 Profile
 Reserve:
Orest Bury (189-36, 2.0p 2.1r)
Sylwester Gajdel (183-22, 0.5p)
Marcin Zarzeczny #15 Marcin
Zarzeczny
(187-G-29)  
15.5p 3.7r 5.3a
 Profile
 Reserve:
Piotr Knowa (176-25, 6.3p 1.9r 2.1a)
Dawid Musialski (175-21, 2.8p)
Kamil Szymanski (175-21)
Games
 Last Games:
 Jan.11:  Domino Inowr. 46 - 51
 Jan.15:  Gniezno 67 - 61
 Next Games:
 Jan.21:    AZS PP Last 5 Gms
 Jan.28:    TKM Wloclawek Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Molenda Andrzej
Molenda
Head Coach: Andrzej Molenda (14-17)  
Address
Fabryczna 29
72-100 Goleniow
tel. 502044161
City: Goleniow
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 15-1 
 2. AZS PGd 12-5 
 3. AZS UMK Torun 11-5 
 4. Domino Inowr. 11-6 
 5. Asseco II 11-7 
 6. Trefl II Sopot 10-7 
 7. SMS PZKosz 9-7 
 8. Goleniow 9-8 
 9. Gniezno 8-10 
 10. Tarnovia 7-10 
 11. Suchy Las 3-13 
 12. AZS PP 2-15 
 13. TKM Wloclawek 2-16 
Group B
 1. KK Warszawa 17-2 
 2. Syntex Ksiezak 16-3 
 3. AZS UMCS Lbn 15-3 
 4. LKS MG13 Lodz 14-5 
 5. Stal SW 13-6 
 6. Tur Bielsk Pdl. 11-8 
 7. AZS UJK Kielce 9-9 
 8. Shmoolky W-wa 8-11 
 9. Ostrow Mazow. 8-11 
 10. Zubry 7-12 
 11. Pro-Basket KT 6-13 
 12. Rosa III Radom 3-15 
 13. Start Lublin II 3-16 
 14. AZS PS Kielce 1-17 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 16-1 
 2. AZS AWF Mick. 15-3 
 3. Polonia Bytom 14-4 
 4. MCKiS Jaworz. 13-6 
 5. AZS KU PO 11-5 
 6. Rybnik 9-8 
 7. Przemysl 9-9 
 8. Pogon RS 6-11 
 9. Zaglebie 5-12 
 10. Wisla Krakow 5-13 
 11. AZS PS Gliwice 4-13 
 12. MKS DG 2 4-13 
 13. AZS PCz 3-16 
Group D
 1. Slask Wroclaw 17-0 
 2. Gornik Walbrzych 16-2 
 3. Sudety 12-5 
 4. Stal II Ostrow 11-6 
 5. Rawia 10-7 
 6. Gimbasket WRC 9-9 
 7. Koscian 8-10 
 8. WKK Wroclaw 7-11 
 9. Katy Wroclawskie 7-11 
 10. Otmuchow 4-11 
 11. Miedzychod 4-11 
 12. Kalisz 4-12 
 13. Nowa Sol 2-16 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.