Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

KS AZS PS GLIWICE  basketball team

(Poland-2Liga)        
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Filip Taisner #11 Filip
Taisner
(202-F/C-22)  
7.0p 3.8r
 Profile
 Reserve:
Artur Donerstag (180-25, 2.8p 1.0a)
Maciej Piszczek #8 Maciej
Piszczek
(203-C/F-20)  
10.2p 4.8r
 Profile
 Reserve:
Artur Szymanski (188-22, 2.4p)
Piotr Zmuda (198-22)
Piotr Krupa #15 Piotr
Krupa
(204-C-28)  
8.6p 6.5r
 Profile
 Reserve:
Przemyslaw Rybicki (186-24, 1.9p 1.3r)
Mateusz Ogrodnik (200-24, 1.3p 3.3r)
Oskar Keller (199-21, 4.3p 4.5r)
Maciej Wasowicz #12 Maciej
Wasowicz
(182-G-24)  
12.4p 2.5r 2.8a
 Profile
 Reserve:
Lukasz Lukawski (188-22, 1.5p)
Daniel Pelka (193-36, 3.5p 3.8r 1.4a)
Krzysztof Wasowicz #5 Krzysztof
Wasowicz
(183-PG-22)  
11.6p 4.0r 4.8a
 Profile
 Reserve:
Patryk Polczyk (180-24, 3.4p 3.2r 1.1a)
Marcin Witek (180-22, 0.6p)
Team Colors:
Green
White
Games
 Last Games:
 Nov.27:  AZS PK 45 - 88
 Dec.3:  Pogon RS 97 - 95
 Next Games:
 Dec.10:    AZS PS Gliwi. Last 5 Gms
 Dec.17:    MCKiS Jaworz. Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Walczuk Sylwester
Walczuk
Head Coach: Sylwester Walczuk (14-17)  
Address
ul. Akademicka 26
44-100 Gliwice
tel. 32/ 231-86-07
fax. 32/ 237-25-66
City: Gliwice
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 10-0 
 2. SMS PZKosz 8-2 
 3. AZS UMK Torun 8-3 
 4. Domino Inowr. 7-4 
 5. AZS PGd 7-4 
 6. Trefl II Sopot 6-5 
 7. Tarnovia 6-5 
 8. Asseco II 5-4 
 9. Goleniow 5-6 
 10. Gniezno 4-7 
 11. AZS PP 2-10 
 12. TKM Wloclawek 1-9 
 13. Suchy Las 1-11 
Group B
 1. KK Warszawa 11-1 
 2. Syntex Ksiezak 11-2 
 3. AZS UMCS Lbn 10-2 
 4. LKS MG13 Lodz 10-3 
 5. Stal SW 8-5 
 6. Tur Bielsk Pdl. 7-6 
 7. Shmoolky W-wa 6-6 
 8. AZS UJK Kielce 6-6 
 9. Ostrow Mazow. 6-6 
 10. Zubry 6-7 
 11. Pro-Basket KT 4-8 
 12. Start Lublin II 2-11 
 13. Rosa III Radom 1-11 
 14. AZS PS Kielce 1-12 
Group C
 1. AZS PK 11-1 
 2. AZS AWF Mick. 10-2 
 3. Polonia Bytom 9-3 
 4. MCKiS Jaworz. 8-3 
 5. AZS KU PO 6-5 
 6. Rybnik 6-5 
 7. Pogon RS 5-7 
 8. Przemysl 5-7 
 9. AZS PS Gliwice 4-8 
 10. MKS DG 2 3-8 
 11. Zaglebie 3-8 
 12. AZS PCz 3-9 
 13. Wisla Krakow 2-9 
Group D
 1. Slask Wroclaw 12-0 
 2. Gornik Walbrzych 11-1 
 3. Stal II Ostrow 8-4 
 4. Sudety 7-4 
 5. Rawia 7-5 
 6. Gimbasket WRC 7-5 
 7. Koscian 6-6 
 8. WKK Wroclaw 5-8 
 9. Katy Wroclawskie 4-8 
 10. Otmuchow 4-8 
 11. Miedzychod 4-8 
 12. Kalisz 2-9 
 13. Nowa Sol 1-11 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.