Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

KS POGON RUDA SLASKA  basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Aleksander Maslanka #6 Aleksander
Maslanka
(195-F-25)  
10.6p 6.9r 1.5a
 Profile
 Reserve:
Dawid Komandzik (190-19, 6.0p 5.7r 1.3a)
Adam Andula #16 Adam
Andula
(201-C-29)  
7.6p 4.7r
 Profile
 Reserve:
Robert Sgodzaj (190-23, 3.8p 3.9r 1.8a)
Dawid Sega (192-21, 1.0p 1.2r)
Tomasz Stankala #20 Tomasz
Stankala
(202-C-25)  
14.1p 5.7r
 Profile
 Reserve:
Przemyslaw Tomecki (196-29, 7.9p 4.5r 1.1a)
Patryk Jelen #4 Patryk
Jelen
(183-PG-26)  
9.6p 2.6r 4.4a
 Profile
 Reserve:
Daniel Kubista (187-28, 4.9p 2.9r 3.7a)
Patryk Kozlowski (184-17, 2.3p)
Mateusz Pawlik #9 Mateusz
Pawlik
(180-PG-24)  
13.0p 3.1r 3.2a
 Profile
 Reserve:
Pawel Mol (180-29, 9.2p 3.0r 3.6a)
Mateusz Respondek (180-20, 1.3p)
Team Colors:
Blue
White
Games
 Last Games:
 Jan.14:  Wisla Krakow 67 - 85
 Jan.18:  Polonia Bytom 74 - 99
 Next Games:
 Jan.21:    R8 Basket Kr. Last 5 Gms
 Jan.28:    Przemysl Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Mol Boguslaw
Mol
Head Coach: Boguslaw Mol (12-17)  
Assistant: Slawomir Wegiel (10-17)  
Address
ul. Generaa Hallera 16 b
41-409 Ruda lska
tel. +48 32 340 59 23
fax. +48 32 340 59 23
City: Ruda Slaska
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 15-1 
 2. AZS PGd 12-5 
 3. AZS UMK Torun 11-5 
 4. Domino Inowr. 11-6 
 5. Asseco II 11-7 
 6. Trefl II Sopot 10-7 
 7. SMS PZKosz 9-7 
 8. Goleniow 9-8 
 9. Gniezno 8-10 
 10. Tarnovia 7-10 
 11. Suchy Las 3-13 
 12. AZS PP 2-15 
 13. TKM Wloclawek 2-16 
Group B
 1. KK Warszawa 17-2 
 2. Syntex Ksiezak 16-3 
 3. AZS UMCS Lbn 15-3 
 4. LKS MG13 Lodz 14-5 
 5. Stal SW 13-6 
 6. Tur Bielsk Pdl. 11-8 
 7. AZS UJK Kielce 10-9 
 8. Shmoolky W-wa 8-11 
 9. Ostrow Mazow. 8-11 
 10. Zubry 7-12 
 11. Pro-Basket KT 6-13 
 12. Rosa III Radom 3-15 
 13. Start Lublin II 3-16 
 14. AZS PS Kielce 1-18 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 16-1 
 2. AZS AWF Mick. 15-3 
 3. Polonia Bytom 14-4 
 4. MCKiS Jaworz. 13-6 
 5. AZS KU PO 11-5 
 6. Rybnik 9-8 
 7. Przemysl 9-9 
 8. Pogon RS 6-11 
 9. Zaglebie 5-12 
 10. Wisla Krakow 5-13 
 11. AZS PS Gliwice 4-13 
 12. MKS DG 2 4-13 
 13. AZS PCz 3-16 
Group D
 1. Slask Wroclaw 17-0 
 2. Gornik Walbrzych 16-2 
 3. Sudety 12-5 
 4. Stal II Ostrow 11-6 
 5. Rawia 10-7 
 6. Gimbasket WRC 9-9 
 7. Koscian 8-10 
 8. WKK Wroclaw 7-11 
 9. Katy Wroclawskie 7-11 
 10. Miedzychod 5-11 
 11. Otmuchow 4-11 
 12. Kalisz 4-12 
 13. Nowa Sol 2-17 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.