Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

KS SUDETY JELENIA GORA  basketball team

(Poland-2Liga)    
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Widgets
Starting Five
Reserve
Norman Zuber #10 Norman
Zuber
(190-SF-23)  
5.7p 3.4r 1.1a
 Profile
 Reserve:
Michal Wasilewski (193-22, 3.9p 1.3r)
Jaroslaw Wilusz #21 Jaroslaw
Wilusz
(200-F/C-31)  
11.0p 7.6r 1.7a
 Profile
 Reserve:
Bartosz Jyz (197-19, 2.3p 2.0r)
Pawel Minciel #17 Pawel
Minciel
(203-C/F-29)  
14.1p 7.8r 1.1a
 Profile
 Reserve:
Kacper Plewa (201-18, 1.7p 1.4r)
Aleksander Raczek #8 Aleksander
Raczek
(192-F/G-24)  
8.3p 4.5r 4.6a
 Profile
 Reserve:
Damian Ostrowski (187-18, 7.5p 1.6r 1.9a)
Wiktor Kwiaton (185-15, 0.0p)
Lukasz Niesobski #13 Lukasz
Niesobski
(185-G-31)  
18.1p 3.3r 3.5a
 Profile
 Reserve:
Jakub Szmidt (180-21, 1.0p 1.0a)
Mikolaj Serbakowski (182-20, 5.7p 2.2r 2.4a)
Kamil Koper (176-15, 0.0p)
Nikodem Rudnicki (182-16)
Nikodem Rudnicki (182-16)
Kamil Koper (176-15, 0.0p)
Team Colors:
Blue
White
Games
 Last Games:
 Feb.18:  Miedzychod 73 - 65
 Feb.25:  Koscian 88 - 62
 Next Games:
 Mar.5:    Rawia Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Taraszkiewicz Ireneusz
Taraszkiewicz
Head Coach: Ireneusz Taraszkiewicz (6-17)  
Address
ul. Sudecka 42
58-500 Jelenia Gora
tel. +48 791968711
City: Jelenia Gora
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 21-1 
 2. SMS PZKosz 15-7 
 3. Asseco II 14-8 
 4. Goleniow 14-9 
 5. AZS PGd 14-9 
 6. Domino Inowr. 13-9 
 7. AZS UMK Torun 13-9 
 8. Trefl II Sopot 12-10 
 9. Gniezno 11-12 
 10. Tarnovia 10-13 
 11. Suchy Las 5-17 
 12. AZS PP 2-21 
 13. TKM Wloclawek 2-21 
Group B
 1. KK Warszawa 22-2 
 2. AZS UMCS Lbn 21-4 
 3. Syntex Ksiezak 19-5 
 4. LKS MG13 Lodz 18-6 
 5. Tur Bielsk Pdl. 16-9 
 6. Stal SW 14-11 
 7. Zubry 12-12 
 8. Shmoolky W-wa 11-14 
 9. AZS UJK Kielce 11-14 
 10. Ostrow Mazow. 9-16 
 11. Pro-Basket KT 7-17 
 12. Rosa III Radom 5-19 
 13. Start Lublin II 5-20 
 14. AZS PS Kielce 1-22 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 23-1 
 2. AZS AWF Mick. 20-3 
 3. Polonia Bytom 19-4 
 4. MCKiS Jaworz. 15-10 
 5. AZS KU PO 13-9 
 6. Rybnik 13-10 
 7. Przemysl 11-12 
 8. Pogon RS 9-14 
 9. Zaglebie 7-16 
 10. AZS PS Gliwice 6-17 
 11. Wisla Krakow 6-17 
 12. MKS DG 2 5-18 
 13. AZS PCz 4-20 
Group D
 1. Gornik Walbrzych 21-3 
 2. Slask Wroclaw 20-2 
 3. Sudety 17-6 
 4. Stal II Ostrow 15-6 
 5. Rawia 15-7 
 6. Gimbasket WRC 13-11 
 7. WKK Wroclaw 9-13 
 8. Koscian 9-14 
 9. Katy Wroclawskie 9-14 
 10. Miedzychod 7-15 
 11. Otmuchow 6-17 
 12. Kalisz 4-19 
 13. Nowa Sol 3-21 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.