View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

KS AZS PS GLIWICE basketball team

(Poland-2Liga)        
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Krzysztof Wasowicz Krzysztof
Wasowicz
#5
(183-PG-21)  
11.6p 3.6r 3.2a
 Profile
 Reserve:
Mateusz Pycia (200-29, 3.6p 3.4r)
Daniel Pelka Daniel
Pelka
#13
(193-G/F-35)  
10.5p 5.4r 1.9a
 Profile
 Reserve:
Oskar Keller (199-21, 4.4p 4.7r)
Kamil Wania (196-30, 1.4p 1.6r)
Piotr Krupa Piotr
Krupa
#15
(204-C-27)  
10.0p 8.3r 1.5a
 Profile
 Reserve:
Dawid Obrzut (201-30, 2.0p 1.0r)
Piotr Zmuda (198-21, 2.5p)
Maciej Wasowicz Maciej
Wasowicz
#12
(182-G-23)  
11.8p 2.3r 2.2a
 Profile
 Reserve:
Przemyslaw Rybicki (186-24, 5.2p 1.9r)
Lukasz Lukawski (188-22, 0.9p)
Artur Donerstag Artur
Donerstag
#4
(180-G-24)  
6.5p 2.0r 1.3a
 Profile
 Reserve:
Marcin Witek (180-22, 0.2p)
Patryk Polczyk (180-23, 2.4p 1.2r)
Adam Baczynski (182-25, 3.4p 1.4r 2.1a)
Team Colors:
Green
White
Games
 Last Games:
 Mar.12:  MCKiS Jaworz. 53 - 67
 Mar.19:  MCKiS Jaworz. 60 - 80
Full Schedule
Coaching/Managing Staff
Walczuk Sylwester
Head Coach: Sylwester Walczuk  
Address
ul. Akademicka 26
44-100 Gliwice
tel. 32/ 231-86-07
fax. 32/ 237-25-66
City: Gliwice
2Liga Standings
Group A
 1. Kotwica 21-1 
 2. Asseco II 18-4 
 3. AZS UMK Torun 16-6 
 4. AZS PGd 14-8 
 5. Pelplin 11-11 
 6. Domino Inowr. 10-12 
 7. Trefl II Sopot 9-13 
 8. Koscian 8-14 
 9. SMS PZKosz 7-15 
 10. Basket Pila 7-15 
 11. TKM Wloclawek 6-16 
 12. Itago Gdynia 5-17 
Group B
 1. Ksiezak Lowicz 18-4 
 2. AZS UMCS 17-5 
 3. LKS Lodz 15-7 
 4. Gimbasket PRZM 14-8 
 5. Ostrow Mazow. 11-11 
 6. Shmoolky W-wa 11-11 
 7. KK Warszawa 11-11 
 8. Start Lublin II 10-12 
 9. Stal SW 9-13 
 10. Tur Bielsk Pdl. 7-15 
 11. Rosa III Radom 6-16 
 12. Polonia W-wa 3-19 
Group C
 1. AZS AGH Alstom 20-2 
 2. Polonia Bytom 19-3 
 3. MCKiS Jaworz. 17-5 
 4. Zaglebie 12-10 
 5. Alba Chorzow 11-11 
 6. AZS PS Gliwice 11-11 
 7. AZS PCz 10-12 
 8. Pogon RS 9-13 
 9. Wisla Krakow 8-14 
 10. Cieszyn 8-14 
 11. AZS AWF M. II 7-15 
 12. MKS DG 2 0-22 
Group D
 1. Polonia Leszno 22-0 
 2. Gornik Walbrzych 18-4 
 3. Rawia 16-6 
 4. Miedzychod 15-7 
 5. Nowa Sol 13-9 
 6. Sudety 12-10 
 7. WKK Wroclaw 10-12 
 8. AZS PP 8-14 
 9. Olesnica 7-15 
 10. Otmuchow 6-16 
 11. Gimbasket WRC 5-17 
 12. Gniezno 0-22 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.