Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

LKS AZS UL MG13 LODZ  basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  Women  
  News/Social  
  Compare  
Widgets
Starting Five
Reserve
Bartlomiej Bartoszewicz #8 Bartlomiej
Bartoszewicz
(199-F-24)  
16.0p 9.0r
 Profile
 Reserve:
Mateusz Witczak (186-20, 1.7p 1.3r)
Patryk Wal #10 Patryk
Wal
(197-PF-22)  
10.8p 4.4r
 Profile
 Reserve:
Aleksander Fabiszewski (193-20, 1.2p 1.6r)
Mateusz Zimny (202-18, 7.0p 9.0r)
Filip Tonkiel (197-27, 8.6p 5.4r)
Jacek Gwardecki #17 Jacek
Gwardecki
(199-PF-22)  
10.4p 4.3r 1.5a
 Profile
 Reserve:
Arkadiusz Swit (200-23, 10.1p 4.9r 1.2a)
Jakub Mazurowicz (202-23, 4.3p 4.6r)
Maciej Kochaniak #9 Maciej
Kochaniak
(185-PG-22)  
5.5p 2.8r 4.0a
 Profile
 Reserve:
Kacper Kujawa (191-18, 2.3p 1.0r 1.5a)
Kacper Dominiak (186-18, 5.0p 2.5r)
Piotr Trepka #7 Piotr
Trepka
(182-PG-36)  
5.4p 4.0r 3.2a
 Profile
 Reserve:
Wojciech Piera (184-22, 2.0p 2.0r 1.0a)
Bartlomiej Drozdz (185-18, 4.3p 2.0r)
Marcin Kuczmera (185-24, 6.0p 2.6r 1.6a)

Home Court: Atlas Arena (10,700)
Team Colors:
Red
White
Games
 Last Games:
 Feb.8:  AZS UJK Kiel. 87 - 53
 Feb.18:  Stal SW 62 - 54
 Next Games:
 Feb.25:    Syntex Ksiez. Last 5 Gms
 Mar.1:    Rosa III Rad. Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Zych Piotr
Zych
Head Coach: Piotr Zych (7-17)  
Assistant: Robert Zajac (9-17)  
Address
ul. Piramowicza 11/13
90-254 od
tel. 604 477 754
fax. (42) 6431918
City: Lodz
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 20-1 
 2. SMS PZKosz 15-7 
 3. Asseco II 14-8 
 4. AZS PGd 14-8 
 5. AZS UMK Torun 13-8 
 6. Goleniow 13-9 
 7. Domino Inowr. 13-9 
 8. Trefl II Sopot 12-10 
 9. Gniezno 11-12 
 10. Tarnovia 9-13 
 11. Suchy Las 5-17 
 12. TKM Wloclawek 2-20 
 13. AZS PP 2-21 
Group B
 1. KK Warszawa 22-2 
 2. AZS UMCS Lbn 20-4 
 3. Syntex Ksiezak 18-5 
 4. LKS MG13 Lodz 18-5 
 5. Tur Bielsk Pdl. 15-9 
 6. Stal SW 14-10 
 7. Zubry 12-12 
 8. AZS UJK Kielce 11-13 
 9. Shmoolky W-wa 10-14 
 10. Ostrow Mazow. 9-15 
 11. Pro-Basket KT 7-17 
 12. Rosa III Radom 5-18 
 13. Start Lublin II 4-20 
 14. AZS PS Kielce 1-22 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 22-1 
 2. AZS AWF Mick. 19-3 
 3. Polonia Bytom 19-4 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 12-9 
 6. Rybnik 12-10 
 7. Przemysl 11-11 
 8. Pogon RS 9-13 
 9. Zaglebie 6-16 
 10. AZS PS Gliwice 6-16 
 11. Wisla Krakow 6-16 
 12. MKS DG 2 4-18 
 13. AZS PCz 4-19 
Group D
 1. Slask Wroclaw 20-2 
 2. Gornik Walbrzych 20-3 
 3. Sudety 16-6 
 4. Stal II Ostrow 15-6 
 5. Rawia 14-7 
 6. Gimbasket WRC 13-11 
 7. WKK Wroclaw 9-12 
 8. Koscian 9-13 
 9. Katy Wroclawskie 9-14 
 10. Miedzychod 7-14 
 11. Otmuchow 5-17 
 12. Kalisz 4-18 
 13. Nowa Sol 2-20 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.