Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:


 
Greg

FacebookTwitter
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

MKKS RYBNIK  basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
Email:
 Refresh
Write the characters in the image above

Juniors  
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
 2nd Team 
  Women  
Starting Five
Reserve
Lukasz Ochodek #14 Lukasz
Ochodek
(197-F-35)  
12.2p 5.7r 1.0a
 Profile
 Reserve:
Marek Sidor (188-26, 5.3p 5.0r 3.2a)
Mateusz Mucha #17 Mateusz
Mucha
(198-C-22)  
9.8p 6.6r 1.8a
 Profile
 Reserve:
Jakub Twarog (185, 0.0p 1.0r)
Rafal Grzybek #1 Rafal
Grzybek
(202-C-23)  
4.8p 4.6r 1.0a
 Profile
 Reserve:
Adam Bialdyga (198-30, 9.0p 3.0r 2.0a)
Krzysztof Zielinski #9 Krzysztof
Zielinski
(192-F-34)  
16.0p 7.7r 2.5a
 Profile
 Reserve:
Edmund Tomko (182-21, 2.0p 3.0r 2.0a)
Rafal Krolikowski (191-20, 2.0p 2.2r)
Lukasz Piorkowski #7 Lukasz
Piorkowski
(175-G-25)  
8.0p 2.7r 1.3a
 Profile
 Reserve:
Rafal Koczy (176-20, 2.3p 1.5a)
Team Colors:
Red
White
Black
Games
 Last Games:
 Oct.18:  Bielsko-Biala 66 - 61
 Oct.21:  AZS AGH Krk. 50 - 97
 Next Games:
 Oct.28:    Rzeszow Last 5 Gms
 Nov.4:    Cracovia Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Szymik Lukasz
Szymik
Head Coach: Lukasz Szymik  
Address
Powstacow lskich 40/42
44-200 Rybnik
tel. 501065414
City: Rybnik
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 6-0 
 2. Asseco II 5-0 
 3. SMS PZKosz 5-1 
 4. Miedzychod 4-2 
 5. Tarnovia 4-2 
 6. AZS UMK Torun 3-3 
 7. Gniezno 3-3 
 8. AZS PGd 3-3 
 9. Domino Inowr. 3-3 
 10. Koscian 2-4 
 11. Trefl II Sopot 2-4 
 12. Suchy Las 1-5 
 13. Goleniow 0-5 
 14. Olsztyn 0-6 
Group B
 1. Syntex Ksiezak 5-1 
 2. AZS UJK Kielce 4-1 
 3. LKS MG13 Lodz 4-2 
 4. Rosa II Radom 3-2 
 5. Zubry 3-2 
 6. AZS UMCS Lbn 3-3 
 7. Tur Bielsk Pdl. 3-3 
 8. Stal SW 3-3 
 9. Hutnik W-wa 2-3 
 10. Dziki Wwa 2-3 
 11. Ostrow Mazow. 2-3 
 12. Start Lublin II 2-4 
 13. Legia 2 W-wa 0-6 
Group C
 1. AZS AGH Krk. 5-0 
 2. Zaglebie 5-1 
 3. AZS AWF Mick. 5-1 
 4. MKS DG 2 4-1 
 5. AZS PS Gliwice 4-2 
 6. MCKiS Jaworz. 4-2 
 7. Wisla Krakow 3-3 
 8. Polonia Bytom 3-3 
 9. Przemysl 3-3 
 10. Rybnik 2-4 
 11. Bielsko-Biala 2-4 
 12. Rzeszow 1-5 
 13. Cracovia 0-6 
 14. Pogon RS 0-6 
Group D
 1. Slask 2 Wroclaw 5-0 
 2. Gornik Walbrzych 5-1 
 3. AZS PCz 4-2 
 4. AZS KU PO 4-2 
 5. WKK Wroclaw 4-2 
 6. Pleszew 4-2 
 7. Stal II Ostrow 3-2 
 8. Gimbasket WRC 3-3 
 9. Sudety 2-4 
 10. Rawia 2-4 
 11. Katy Wroclawskie 2-4 
 12. Otmuchow 1-5 
 13. Lubin 1-5 
 14. Nowa Sol 1-5 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.