View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

MKK GNIEZNO basketball team

(Poland-2Liga)        
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Dariusz Dobrzycki Dariusz
Dobrzycki
#32
(193-F-32)  
13.1p 5.1r 2.2a
 Profile
 Reserve:
Piotr Lesniczak (196-16, 0.3p)
Michal Lipski (192-20, 3.0p 1.0r)
Mateusz Bilski Mateusz
Bilski
#19
(199-F/C-27)  
9.9p 5.2r
 Profile
 Reserve:
Karol Nowinski (190-21, 0.9p)
Jakub Malecki (199-22, 1.1p)
Patryk Konwinski Patryk
Konwinski
#9
(196-C-31)  
4.9p 4.5r
 Profile
 Reserve:
Michal Kafarski (192-23, 11.5p 3.5r 1.5a)
Jakub Malecki (199-22, 1.1p)
Arkadiusz Konowalski Arkadiusz
Konowalski
#15
(192-F-30)  
6.9p 3.8r 2.6a
 Profile
 Reserve:
Karol Nowinski (190-21, 0.9p)
Tomasz Dyja (175-18, 0.5p)
Konstanty Lepski (180-21, 3.5p 1.0r)
Piotr Golasinski Piotr
Golasinski
#13
(187-G-29)  
14.1p 3.8r 4.1a
 Profile
 Reserve:
Kamil Szkopinski (185-22, 6.2p 1.4r)
Milosz Wojcik (185-20, 0.7p 1.0r)
Filip Guilherme (180-34, 4.8p 2.1r 2.2a)
Games
 Last Games:
 Mar.6:  Polonia Lesz. 53 - 102
 Mar.12:  Otmuchow 76 - 82
Full Schedule
Coaching/Managing Staff
Head Coach: Arkadiusz Konowalski  
Address
ul.Budowlanych 8/4
62-200 Gniezno
tel. 693125840; 697799348
City: Gniezno
2Liga Standings
Group A
 1. Kotwica 21-1 
 2. Asseco II 18-4 
 3. AZS UMK Torun 16-6 
 4. AZS PGd 14-8 
 5. Pelplin 11-11 
 6. Domino Inowr. 10-12 
 7. Trefl II Sopot 9-13 
 8. Koscian 8-14 
 9. SMS PZKosz 7-15 
 10. Basket Pila 7-15 
 11. TKM Wloclawek 6-16 
 12. Itago Gdynia 5-17 
Group B
 1. Ksiezak Lowicz 18-4 
 2. AZS UMCS 17-5 
 3. LKS Lodz 15-7 
 4. Gimbasket PRZM 14-8 
 5. Ostrow Mazow. 11-11 
 6. Shmoolky W-wa 11-11 
 7. KK Warszawa 11-11 
 8. Start Lublin II 10-12 
 9. Stal SW 9-13 
 10. Tur Bielsk Pdl. 7-15 
 11. Rosa III Radom 6-16 
 12. Polonia W-wa 3-19 
Group C
 1. AZS AGH Alstom 20-2 
 2. Polonia Bytom 19-3 
 3. MCKiS Jaworz. 17-5 
 4. Zaglebie 12-10 
 5. Alba Chorzow 11-11 
 6. AZS PS Gliwice 11-11 
 7. AZS PCz 10-12 
 8. Pogon RS 9-13 
 9. Wisla Krakow 8-14 
 10. Cieszyn 8-14 
 11. AZS AWF M. II 7-15 
 12. MKS DG 2 0-22 
Group D
 1. Polonia Leszno 22-0 
 2. Gornik Walbrzych 18-4 
 3. Rawia 16-6 
 4. Miedzychod 15-7 
 5. Nowa Sol 13-9 
 6. Sudety 12-10 
 7. WKK Wroclaw 10-12 
 8. AZS PP 8-14 
 9. Olesnica 7-15 
 10. Otmuchow 6-16 
 11. Gimbasket WRC 5-17 
 12. Gniezno 0-22 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.