Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

MKS DABROWA GORNICZA 2  basketball team

(Poland-2Liga)    
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Starting Five
Reserve
Maciej Kucharek #13 Maciej
Kucharek
(204-SF-23)  
17.0p 16.0r 1.0a
 Profile
 Reserve:
Pawel Glaeske (197-19, 0.0p 4.0r 1.0a)
Bartlomiej Woloszyn (196-30)
Patryk Piszczatowski #14 Patryk
Piszczatowski
(190-SG-18)  
12.4p 3.9r 1.8a
 Profile
 Reserve:
Michal Sznajder (198-19, 0.5p 1.5r)
Przemyslaw Szymanski (198-32)
Lukasz Majchrowski #9 Lukasz
Majchrowski
(194-SF-21)  
13.1p 5.4r 1.3a
 Profile
 Reserve:
Jakub Parzenski (212-25, 9.0p 6.0r)
Adam Niespor (200-17, 5.3p 4.8r)
Dawid Boryka #2 Dawid
Boryka
(188-SG-20)  
8.6p 2.9r 1.1a
 Profile
 Reserve:
Marcin Wit (186-22, 2.6p 3.1r)
Piotr Pamula (195-27)
Lukasz Lewinski (187-18, 9.7p 2.3r 1.0a)
Patryk Wieczorek #1 Patryk
Wieczorek
(188-PG-20)  
19.0p 3.5r 3.9a
 Profile
 Reserve:
Marcin Piechowicz (198-24, 10.0p 6.0r 2.0a)
Dominik Rajczak (184-20, 3.1p 2.0r 1.0a)
Adam Skiba (182-17, 10.2p 3.4r 2.7a)
Games
 Last Games:
 Feb.26:  MCKiS Jaworz. 69 - 66
 Mar.5:  AZS KU PO 77 - 69
Full Schedule
Staff
Wieczorek Wojciech
Wieczorek
Head Coach: Wojciech Wieczorek (16-17)  
Address
Al. Ro 3
41-300 Dbrowa Gornicza
tel. 32 261-76-81 lub 693-282-440
fax. 32 261-76-81
City: Dabrowa Gornicza
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 23-1 
 2. Asseco II 16-8 
 3. SMS PZKosz 16-8 
 4. Goleniow 15-9 
 5. Domino Inowr. 15-9 
 6. AZS PGd 14-10 
 7. AZS UMK Torun 13-11 
 8. Trefl II Sopot 12-12 
 9. Gniezno 12-12 
 10. Tarnovia 11-13 
 11. Suchy Las 5-19 
 12. AZS PP 2-22 
 13. TKM Wloclawek 2-22 
Group B
 1. KK Warszawa 23-3 
 2. AZS UMCS Lbn 22-4 
 3. Syntex Ksiezak 21-5 
 4. LKS MG13 Lodz 20-6 
 5. Tur Bielsk Pdl. 16-10 
 6. Stal SW 14-12 
 7. Zubry 13-13 
 8. AZS UJK Kielce 12-14 
 9. Shmoolky W-wa 11-15 
 10. Ostrow Mazow. 9-17 
 11. Pro-Basket KT 8-18 
 12. Start Lublin II 6-20 
 13. Rosa III Radom 6-20 
 14. AZS PS Kielce 1-25 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 23-1 
 2. AZS AWF Mick. 21-3 
 3. Polonia Bytom 19-5 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 13-11 
 6. Rybnik 13-11 
 7. Przemysl 12-12 
 8. Zaglebie 9-15 
 9. Pogon RS 9-15 
 10. AZS PS Gliwice 7-17 
 11. MKS DG 2 7-17 
 12. AZS PCz 4-20 
 13. Wisla Krakow 4-20 
Group D
 1. Slask Wroclaw 22-2 
 2. Gornik Walbrzych 21-3 
 3. Sudety 18-6 
 4. Rawia 16-8 
 5. Stal II Ostrow 16-8 
 6. Gimbasket WRC 12-12 
 7. Koscian 10-14 
 8. Katy Wroclawskie 10-14 
 9. WKK Wroclaw 9-15 
 10. Miedzychod 9-15 
 11. Otmuchow 6-18 
 12. Kalisz 4-20 
 13. Nowa Sol 3-21 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.