Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

R8 BASKET AZS POLITECHNIKA KRAKOW  basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Starting Five
Reserve
Wojciech Pisarczyk #10 Wojciech
Pisarczyk
(201-F-28)  
15.4p 8.7r 2.4a
 Profile
 Reserve:
Marcin Malczyk (193-35, 6.8p 5.1r 3.3a)
Kacper Stalicki (195-25, 7.2p 1.6r)
Patryk Pelka #27 Patryk
Pelka
(202-PF-27)  
14.1p 8.8r 2.4a
 Profile
 Reserve:
Kamil Kamecki (200-29, 4.3p 3.4r)
Przemyslaw Stecko (195-33, 3.6p 3.1r 1.5a)
Michal Hlebowicki #15 Michal
Hlebowicki
(204-C-40)  
11.8p 7.0r 2.8a
 Profile
 Reserve:
Piotr Zielinski (200-34, 4.9p 4.8r 1.0a)
Jakub Zalucki #6 Jakub
Zalucki
(194-G/F-27)  
14.7p 4.4r 2.5a
 Profile
 Reserve:
Piotr Stepak (193-23, 7.2p 2.7r)
Piotr Renkiel (186-29, 6.0p 1.9r 1.2a)
Michal Baran #7 Michal
Baran
(187-PG-37)  
6.3p 2.2r 5.2a
 Profile
 Reserve:
Michal Kwiatkowski (186-25, 6.1p 1.1r 2.7a)
Jakub Derkowski (180-23, 2.2p 2.0r 3.4a)
Jakub Dwernicki (179-31, 6.1p 2.1r 2.2a)
Games
 Last Games:
 Apr.8:  Gornik Walbr. 73 - 58
 Apr.23:  Gornik Walbr. 88 - 67
 Next Games:
 Apr.30:    AZS UMCS Lbn Last 5 Gms
 May.6:    AZS UMCS Lbn Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Knap Rafal
Knap
Head Coach: Rafal Knap (16-17)  
Assistant: Marcin Kekus (14-17)  
Assistant: Jerzy Dybala (14-17)  
Address
Konarskiego 54/2
30-046 Krakow
tel. 533666492
fax. (12) 632 43 42
City: Krakow
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 23-1 
 2. Asseco II 16-8 
 3. SMS PZKosz 16-8 
 4. Goleniow 15-9 
 5. Domino Inowr. 15-9 
 6. AZS PGd 14-10 
 7. AZS UMK Torun 13-11 
 8. Trefl II Sopot 12-12 
 9. Gniezno 12-12 
 10. Tarnovia 11-13 
 11. Suchy Las 5-19 
 12. AZS PP 2-22 
 13. TKM Wloclawek 2-22 
Group B
 1. KK Warszawa 23-3 
 2. AZS UMCS Lbn 22-4 
 3. Syntex Ksiezak 21-5 
 4. LKS MG13 Lodz 20-6 
 5. Tur Bielsk Pdl. 16-10 
 6. Stal SW 14-12 
 7. Zubry 13-13 
 8. AZS UJK Kielce 12-14 
 9. Shmoolky W-wa 11-15 
 10. Ostrow Mazow. 9-17 
 11. Pro-Basket KT 8-18 
 12. Start Lublin II 6-20 
 13. Rosa III Radom 6-20 
 14. AZS PS Kielce 1-25 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 23-1 
 2. AZS AWF Mick. 21-3 
 3. Polonia Bytom 19-5 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 13-11 
 6. Rybnik 13-11 
 7. Przemysl 12-12 
 8. Zaglebie 9-15 
 9. Pogon RS 9-15 
 10. AZS PS Gliwice 7-17 
 11. MKS DG 2 7-17 
 12. AZS PCz 4-20 
 13. Wisla Krakow 4-20 
Group D
 1. Slask Wroclaw 22-2 
 2. Gornik Walbrzych 21-3 
 3. Sudety 18-6 
 4. Rawia 16-8 
 5. Stal II Ostrow 16-8 
 6. Gimbasket WRC 12-12 
 7. Koscian 10-14 
 8. Katy Wroclawskie 10-14 
 9. WKK Wroclaw 9-15 
 10. Miedzychod 9-15 
 11. Otmuchow 6-18 
 12. Kalisz 4-20 
 13. Nowa Sol 3-21 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.