Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

ROBEN GIMBASKET WROCLAW  basketball team

(Poland-2Liga)    
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Pawel Galczynski #16 Pawel
Galczynski
(195-F-18)  
4.2p 5.3r 1.1a
 Profile
 Reserve:
Rafal Chwastyk (188-17, 2.4p)
Przemyslaw Gworek #10 Przemyslaw
Gworek
(195-F-26)  
17.3p 6.4r 2.4a
 Profile
 Reserve:
Jakub Wajerowski (198-22, 3.8p 2.3r)
Rafal Malitka #14 Rafal
Malitka
(205-F/C-25)  
17.9p 11.8r 2.6a
 Profile
 Reserve:
Maciej Szeszycki (207-20, 0.6p)
Michal Kamberski #5 Michal
Kamberski
(188-G-20)  
9.8p 3.3r 2.0a
 Profile
 Reserve:
Wojciech Gac (178-18, 0.2p)
Mateusz Rogozinski (185-17, 4.3p 1.9r)
Rafal Obrocki (195-17)
Luka Malachow #4 Luka
Malachow
(184-PG-21)  
11.2p 3.4r 3.9a
 Profile
 Reserve:
Michal Mankiewicz (175-18, 1.9p 1.4r 1.9a)
Games
 Last Games:
 Nov.19:  Otmuchow 62 - 54
 Nov.27:  Slask Wroclaw 61 - 73
 Next Games:
 Dec.10:    Koscian Last 5 Gms
 Dec.17:    Nowa Sol Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Head Coach: Robert Kosciuk  
Address
ul. Toruska 76
51-414 Wrocaw
tel. +48 71 3252307
City: Wroclaw
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 10-0 
 2. SMS PZKosz 8-2 
 3. AZS UMK Torun 8-3 
 4. Domino Inowr. 7-4 
 5. AZS PGd 7-5 
 6. Trefl II Sopot 7-5 
 7. Asseco II 6-4 
 8. Tarnovia 6-5 
 9. Goleniow 5-7 
 10. Gniezno 5-7 
 11. AZS PP 2-10 
 12. TKM Wloclawek 1-10 
 13. Suchy Las 1-11 
Group B
 1. KK Warszawa 11-1 
 2. Syntex Ksiezak 11-2 
 3. AZS UMCS Lbn 10-3 
 4. LKS MG13 Lodz 10-3 
 5. Stal SW 8-5 
 6. Tur Bielsk Pdl. 7-6 
 7. AZS UJK Kielce 6-6 
 8. Ostrow Mazow. 6-6 
 9. Zubry 6-7 
 10. Shmoolky W-wa 6-7 
 11. Pro-Basket KT 4-9 
 12. Start Lublin II 2-11 
 13. Rosa III Radom 1-11 
 14. AZS PS Kielce 1-12 
Group C
 1. AZS PK 11-1 
 2. AZS AWF Mick. 10-2 
 3. Polonia Bytom 9-3 
 4. MCKiS Jaworz. 8-4 
 5. Rybnik 7-5 
 6. AZS KU PO 6-4 
 7. Przemysl 5-6 
 8. Pogon RS 5-7 
 9. AZS PS Gliwice 4-9 
 10. Zaglebie 3-8 
 11. MKS DG 2 3-9 
 12. AZS PCz 3-9 
 13. Wisla Krakow 2-9 
Group D
 1. Slask Wroclaw 12-0 
 2. Gornik Walbrzych 11-1 
 3. Stal II Ostrow 8-4 
 4. Sudety 7-4 
 5. Rawia 7-5 
 6. Gimbasket WRC 7-5 
 7. Koscian 6-6 
 8. WKK Wroclaw 4-8 
 9. Katy Wroclawskie 4-8 
 10. Miedzychod 4-8 
 11. Otmuchow 4-8 
 12. Kalisz 2-9 
 13. Nowa Sol 1-11 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.