Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

POLKATY MAXIMUS KATY WROCLAWSKIE  basketball team

(Poland-2Liga)        
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Bartosz Zubik #10 Bartosz
Zubik
(193-F/G-29)  
8.3p 4.3r 1.5a
 Profile
 Reserve:
Robert Ciesla (192-28, 3.8p 1.1r)
Adrian Wierzgacz (198-32)
Adrian Wierzgacz (198-32)
Lukasz Malinowski #12 Lukasz
Malinowski
(195-PF-27)  
7.7p 5.6r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Sebastian Beluch (190-33, 4.1p 3.1r)
Wojciech Suprun #20 Wojciech
Suprun
(203-C-35)  
8.9p 5.7r
 Profile
 Reserve:
Karol Cidylo (195-21, 2.2p 2.9r)
Tomasz Giniewski (195-28, 5.8p 3.5r)
Slawomir Dzwilewski #8 Slawomir
Dzwilewski
(193-G/F-32)  
11.0p 4.2r 1.8a
 Profile
 Reserve:
Filip Gryszko (182-33, 6.6p 1.4r 1.0a)
Wojciech Kubiak (184-22, 0.0p)
Lukasz Bartnicki #4 Lukasz
Bartnicki
(175-G/F-27)  
4.4p 2.2r 3.4a
 Profile
 Reserve:
Piotr Magdziarz (187-26, 5.1p 1.0r 1.5a)
Grzegorz Kruk (195-32, 5.8p 3.7r 2.9a)
Team Colors:
Black
Gold
Games
 Last Games:
 Jan.15:  Sudety 72 - 75
 Jan.18:  Gimbasket WRC 74 - 72
 Next Games:
 Jan.21:    Kalisz Last 5 Gms
 Jan.28:    Miedzychod Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Head Coach: Adam Omelan (15-17)  
Address
1 Maja 58
55-080 Kty Wrocawskie
tel. 691446660
fax. (71) 78 14 937
City: Katy Wroclawskie
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 15-1 
 2. AZS PGd 12-5 
 3. AZS UMK Torun 11-5 
 4. Domino Inowr. 11-6 
 5. Asseco II 11-7 
 6. Trefl II Sopot 10-7 
 7. SMS PZKosz 9-7 
 8. Goleniow 9-8 
 9. Gniezno 8-10 
 10. Tarnovia 7-10 
 11. Suchy Las 3-13 
 12. AZS PP 2-15 
 13. TKM Wloclawek 2-16 
Group B
 1. KK Warszawa 17-2 
 2. Syntex Ksiezak 16-3 
 3. AZS UMCS Lbn 15-3 
 4. LKS MG13 Lodz 14-5 
 5. Stal SW 13-6 
 6. Tur Bielsk Pdl. 11-8 
 7. AZS UJK Kielce 9-9 
 8. Shmoolky W-wa 8-11 
 9. Ostrow Mazow. 8-11 
 10. Zubry 7-12 
 11. Pro-Basket KT 6-13 
 12. Rosa III Radom 3-15 
 13. Start Lublin II 3-16 
 14. AZS PS Kielce 1-17 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 16-1 
 2. AZS AWF Mick. 15-3 
 3. Polonia Bytom 14-4 
 4. MCKiS Jaworz. 13-6 
 5. AZS KU PO 11-5 
 6. Rybnik 9-8 
 7. Przemysl 9-9 
 8. Pogon RS 6-11 
 9. Zaglebie 5-12 
 10. Wisla Krakow 5-13 
 11. AZS PS Gliwice 4-13 
 12. MKS DG 2 4-13 
 13. AZS PCz 3-16 
Group D
 1. Slask Wroclaw 17-0 
 2. Gornik Walbrzych 16-2 
 3. Sudety 12-5 
 4. Stal II Ostrow 11-6 
 5. Rawia 10-7 
 6. Gimbasket WRC 9-9 
 7. Koscian 8-10 
 8. WKK Wroclaw 7-11 
 9. Katy Wroclawskie 7-11 
 10. Otmuchow 4-11 
 11. Miedzychod 4-11 
 12. Kalisz 4-12 
 13. Nowa Sol 2-16 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.