Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

SKLEP POLSKI MKK GNIEZNO  basketball team

(Poland-2Liga)        
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Starting Five
Reserve
Dariusz Dobrzycki #32 Dariusz
Dobrzycki
(193-F-33)  
11.4p 3.5r 2.3a
 Profile
 Reserve:
Karol Tyborowski (188-28, 6.7p 2.0r)
Kamil Szkopinski (185-23, 1.2p)
Szymon Budnikowski #91 Szymon
Budnikowski
(200-C-32)  
11.4p 8.9r
 Profile
 Reserve:
Michal Kafarski (192-24, 7.7p 2.3r 2.0a)
Arkadiusz Konowalski (192-31)
Marek Sobkowiak #22 Marek
Sobkowiak
(200-C/F-30)  
8.4p 8.2r 2.2a
 Profile
 Reserve:
Mateusz Bilski (199-27, 5.0p 3.7r)
Michal Szydlowski #10 Michal
Szydlowski
(197-PF-29)  
14.1p 8.0r 1.8a
 Profile
 Reserve:
Daniel Kotwasinski (185-18, 5.4p 2.1r 2.8a)
Dariusz Wietrzynski (194-17, 3.2p 1.5r)
Piotr Golasinski #13 Piotr
Golasinski
(187-G-30)  
8.9p 3.4r 5.3a
 Profile
 Reserve:
Filip Guilherme (180-35, 3.8p)
Team Colors:
Black
White
Red
Games
 Last Games:
 Feb.18:  Domino Inowr. 81 - 74
 Mar.5:  TKM Wloclawek 90 - 62
Full Schedule
Staff
Head Coach: Arkadiusz Konowalski (15-17)  
Address
ul.Budowlanych 8/4
62-200 Gniezno
tel. 693125840; 697799348
City: Gniezno
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 23-1 
 2. Asseco II 16-8 
 3. SMS PZKosz 16-8 
 4. Goleniow 15-9 
 5. Domino Inowr. 15-9 
 6. AZS PGd 14-10 
 7. AZS UMK Torun 13-11 
 8. Trefl II Sopot 12-12 
 9. Gniezno 12-12 
 10. Tarnovia 11-13 
 11. Suchy Las 5-19 
 12. AZS PP 2-22 
 13. TKM Wloclawek 2-22 
Group B
 1. KK Warszawa 23-3 
 2. AZS UMCS Lbn 22-4 
 3. Syntex Ksiezak 21-5 
 4. LKS MG13 Lodz 20-6 
 5. Tur Bielsk Pdl. 16-10 
 6. Stal SW 14-12 
 7. Zubry 13-13 
 8. AZS UJK Kielce 12-14 
 9. Shmoolky W-wa 11-15 
 10. Ostrow Mazow. 9-17 
 11. Pro-Basket KT 8-18 
 12. Start Lublin II 6-20 
 13. Rosa III Radom 6-20 
 14. AZS PS Kielce 1-25 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 23-1 
 2. AZS AWF Mick. 21-3 
 3. Polonia Bytom 19-5 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 13-11 
 6. Rybnik 13-11 
 7. Przemysl 12-12 
 8. Zaglebie 9-15 
 9. Pogon RS 9-15 
 10. AZS PS Gliwice 7-17 
 11. MKS DG 2 7-17 
 12. AZS PCz 4-20 
 13. Wisla Krakow 4-20 
Group D
 1. Slask Wroclaw 22-2 
 2. Gornik Walbrzych 21-3 
 3. Sudety 18-6 
 4. Rawia 16-8 
 5. Stal II Ostrow 16-8 
 6. Gimbasket WRC 12-12 
 7. Koscian 10-14 
 8. Katy Wroclawskie 10-14 
 9. WKK Wroclaw 9-15 
 10. Miedzychod 9-15 
 11. Otmuchow 6-18 
 12. Kalisz 4-20 
 13. Nowa Sol 3-21 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.