Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

TKM WLOCLAWEK  basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Starting Five
Reserve
Juliusz Baranski #11 Juliusz
Baranski
(196-G/F-20)  
8.0p 4.8r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Mariusz Zych (187-31, 7.2p 2.3r 1.3a)
Grzegorz Soltysiak #14 Grzegorz
Soltysiak
(198-F-29)  
11.7p 7.7r 1.8a
 Profile
 Reserve:
Dorian Frontczak (187-19, 4.9p 2.3r 1.2a)
Aleksander Griszczuk (185-15, 2.0p 1.0r)
Rafal Komenda #2 Rafal
Komenda
(200-PF-18)  
13.6p 6.6r 1.9a
 Profile
 Reserve:
Damian Ostrowski (191-17, 2.6p 1.6r)
Bartosz Matusiak #33 Bartosz
Matusiak
(185-SG-20)  
9.5p 2.4r 1.5a
 Profile
 Reserve:
Radoslaw Wojciechowski (189-19, 2.4p 2.4r)
Mateusz Krawiec #8 Mateusz
Krawiec
(187-PG-29)  
9.3p 4.7r 1.1a
 Profile
 Reserve:
Szymon Cwiklinski (183-18, 5.8p 1.1r 1.3a)
Adam Piatek (181-16, 1.3p)
Marcel Afeltowicz (183-16, 2.3p)
Michal Klodkowski (179-18, 2.3p 1.4r 1.4a)
Team Colors:
Light
Blue
White
Games
 Last Games:
 Mar.18:  AZS PP 83 - 81
 Mar.25:  AZS PP 82 - 73
Full Schedule
Staff
U18 Head Coach: Grzegorz Kozan (14-17)  
U16 Coach: Maciej Zywiczka (15-17)  
Address
Chopina 8
87-800 Wocawek
tel. 604897209
City: Wloclawek
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 23-1 
 2. Asseco II 16-8 
 3. SMS PZKosz 16-8 
 4. Goleniow 15-9 
 5. Domino Inowr. 15-9 
 6. AZS PGd 14-10 
 7. AZS UMK Torun 13-11 
 8. Trefl II Sopot 12-12 
 9. Gniezno 12-12 
 10. Tarnovia 11-13 
 11. Suchy Las 5-19 
 12. AZS PP 2-22 
 13. TKM Wloclawek 2-22 
Group B
 1. KK Warszawa 23-3 
 2. AZS UMCS Lbn 22-4 
 3. Syntex Ksiezak 21-5 
 4. LKS MG13 Lodz 20-6 
 5. Tur Bielsk Pdl. 16-10 
 6. Stal SW 14-12 
 7. Zubry 13-13 
 8. AZS UJK Kielce 12-14 
 9. Shmoolky W-wa 11-15 
 10. Ostrow Mazow. 9-17 
 11. Pro-Basket KT 8-18 
 12. Start Lublin II 6-20 
 13. Rosa III Radom 6-20 
 14. AZS PS Kielce 1-25 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 23-1 
 2. AZS AWF Mick. 21-3 
 3. Polonia Bytom 19-5 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 13-11 
 6. Rybnik 13-11 
 7. Przemysl 12-12 
 8. Zaglebie 9-15 
 9. Pogon RS 9-15 
 10. AZS PS Gliwice 7-17 
 11. MKS DG 2 7-17 
 12. AZS PCz 4-20 
 13. Wisla Krakow 4-20 
Group D
 1. Slask Wroclaw 22-2 
 2. Gornik Walbrzych 21-3 
 3. Sudety 18-6 
 4. Rawia 16-8 
 5. Stal II Ostrow 16-8 
 6. Gimbasket WRC 12-12 
 7. Koscian 10-14 
 8. Katy Wroclawskie 10-14 
 9. WKK Wroclaw 9-15 
 10. Miedzychod 9-15 
 11. Otmuchow 6-18 
 12. Kalisz 4-20 
 13. Nowa Sol 3-21 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.