Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:


 
Greg

FacebookTwitter
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

WKK WROCLAW  basketball team

(Poland-2Liga)          
Juniors  
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
 
Starting Five
Reserve
Tomasz Stepien #18 Tomasz
Stepien
(192-G/F-31)  
23.0p 6.3r
 Profile
 Reserve:
Damian Ostrowski (187-18, 0.0p 1.0a)
Bartosz Zajac #44 Bartosz
Zajac
(195-F/G-26)  
7.0p 7.3r 1.8a
 Profile
 Reserve:
Szymon Eitelthaler (196-16, 3.0p)
Kacper Grzelak (194-18, 8.0p 2.0r 2.0a)
Lukasz Uberna #0 Lukasz
Uberna
(202-F/C-18)  
2.8p 5.0r
 Profile
 Reserve:
Mateusz Bortliczek (196-19, 0.0p)
Fryderyk Matusiak (203-17, 3.0p 3.8r)
Kamil Fiedukiewicz #24 Kamil
Fiedukiewicz
(188-SG-19)  
14.0p 2.3r 1.5a
 Profile
 Reserve:
Michal Kapa (190-20, 0.0p 3.0r 3.0a)
Aleksander Lentka (196-16, 2.5p 2.0r)
Tomasz Jozefiak #40 Tomasz
Jozefiak
(188-PG-24)  
11.7p 6.7r 5.3a
 Profile
 Reserve:
Piotr Scibisz (187-20, 0.0p 2.0r 2.0a)
Mateusz Trebowicz (187-17, 9.3p 1.3r 1.7a)
Team Colors:
Red
White
Games
 Last Games:
 Oct.7:  Lubin 80 - 72
 Oct.14:  Gimbasket WRC 86 - 62
 Next Games:
 Oct.18:    Slask 2 Wroc. Last 5 Gms
 Oct.21:    Pleszew Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Niedbalski Tomasz
Niedbalski
Head Coach: Tomasz Niedbalski  
Assistant: Sebastian Potoczny  
Address
al. Jana Kasprowicza 58/60
51-136 Wrocaw
tel. 71 3255856
fax. 71 3262271
City: Wroclaw
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 4-0 
 2. SMS PZKosz 4-0 
 3. Asseco II 3-0 
 4. AZS PGd 3-1 
 5. Gniezno 2-2 
 6. Miedzychod 2-2 
 7. Domino Inowr. 2-2 
 8. Koscian 2-2 
 9. Tarnovia 2-2 
 10. AZS UMK Torun 2-2 
 11. Trefl II Sopot 1-3 
 12. Goleniow 0-3 
 13. Olsztyn 0-4 
 14. Suchy Las 0-4 
Group B
 1. AZS UJK Kielce 3-0 
 2. Syntex Ksiezak 3-1 
 3. LKS MG13 Lodz 3-1 
 4. AZS UMCS Lbn 3-1 
 5. Rosa II Radom 2-1 
 6. Zubry 2-1 
 7. Tur Bielsk Pdl. 2-2 
 8. Stal SW 2-2 
 9. Ostrow Mazow. 1-2 
 10. Dziki Wwa 1-3 
 11. Hutnik W-wa 1-3 
 12. Start Lublin II 1-3 
 13. Legia 2 W-wa 0-4 
Group C
 1. AZS AGH Krk. 3-0 
 2. AZS PS Gliwice 3-0 
 3. MKS DG 2 3-0 
 4. AZS AWF Mick. 3-1 
 5. MCKiS Jaworz. 3-1 
 6. Zaglebie 2-1 
 7. Przemysl 2-2 
 8. Polonia Bytom 2-2 
 9. Wisla Krakow 2-2 
 10. Bielsko-Biala 2-2 
 11. Rybnik 1-3 
 12. Cracovia 0-4 
 13. Pogon RS 0-4 
 14. Rzeszow 0-4 
Group D
 1. WKK Wroclaw 4-0 
 2. Slask 2 Wroclaw 3-0 
 3. AZS KU PO 3-1 
 4. AZS PCz 2-1 
 5. Gornik Walbrzych 2-1 
 6. Stal II Ostrow 2-1 
 7. Gimbasket WRC 2-2 
 8. Pleszew 2-2 
 9. Sudety 2-2 
 10. Otmuchow 1-3 
 11. Katy Wroclawskie 1-3 
 12. Rawia 1-3 
 13. Nowa Sol 1-3 
 14. Lubin 0-4 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.