Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

WEEGREE AZS KU POLITECHNIKA OPOLSKA  basketball team

(Poland-2Liga)      
Add Twitter
Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

2008-2009Previous season
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Starting Five
Reserve
Jaroslaw Pawlowski #13 Jaroslaw
Pawlowski
(199-F/C-36)  
6.4p 5.2r
 Profile
 Reserve:
Piotr Suda (194-30, 3.0p 1.9r)
Karol Charylo (189-18, 2.0p 1.0r)
Bartosz Koszela #11 Bartosz
Koszela
(201-PF-27)  
11.4p 5.8r
 Profile
 Reserve:
Krzysztof Kurdzieko (191-26, 1.0p)
Grzegorz Sawicki (191-33, 1.5p 1.1a)
Adam Cichon #14 Adam
Cichon
(203-F/C-27)  
10.3p 7.4r 1.3a
 Profile
 Reserve:
Lukasz Nowak (202-33, 4.4p 4.5r 1.4a)
Damian Orebski (196-20, 1.9p)
Wojciech Leszczynski #10 Wojciech
Leszczynski
(190-SG-24)  
17.6p 4.1r 2.8a
 Profile
 Reserve:
Adam Richter (180-33, 4.6p)
Przemyslaw Majka (188-23, 0.8p)
Danil Nezhvytskyi (186-19, 2.3p)
Krzysztof Chmielarz #17 Krzysztof
Chmielarz
(180-PG-28)  
14.5p 4.4r 5.5a
 Profile
 Reserve:
Michal Wierzbicki (177-24, 2.3p 1.4r)
Team Colors:
Blue
White
Games
 Last Games:
 Mar.18:  MCKiS Jaworz. 85 - 54
 Mar.22:  MCKiS Jaworz. 70 - 56
 Next Games:
 Mar.25:    Slask Wroclaw Last 5 Gms
 Apr.1:    Slask Wroclaw Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Head Coach: Jedrzej Suda (12-17)  
Address
45-758 Opole, ul. Proszkowska 76
tel. +48 603 977 332
City: Opole
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 23-1 
 2. Asseco II 16-8 
 3. SMS PZKosz 16-8 
 4. Goleniow 15-9 
 5. Domino Inowr. 15-9 
 6. AZS PGd 14-10 
 7. AZS UMK Torun 13-11 
 8. Trefl II Sopot 12-12 
 9. Gniezno 12-12 
 10. Tarnovia 11-13 
 11. Suchy Las 5-19 
 12. AZS PP 2-22 
 13. TKM Wloclawek 2-22 
Group B
 1. KK Warszawa 23-3 
 2. AZS UMCS Lbn 22-4 
 3. Syntex Ksiezak 21-5 
 4. LKS MG13 Lodz 20-6 
 5. Tur Bielsk Pdl. 16-10 
 6. Stal SW 14-12 
 7. Zubry 13-13 
 8. AZS UJK Kielce 12-14 
 9. Shmoolky W-wa 11-15 
 10. Ostrow Mazow. 9-17 
 11. Pro-Basket KT 8-18 
 12. Start Lublin II 6-20 
 13. Rosa III Radom 6-20 
 14. AZS PS Kielce 1-25 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 23-1 
 2. AZS AWF Mick. 21-3 
 3. Polonia Bytom 19-5 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 13-11 
 6. Rybnik 13-11 
 7. Przemysl 12-12 
 8. Zaglebie 9-15 
 9. Pogon RS 9-15 
 10. AZS PS Gliwice 7-17 
 11. MKS DG 2 7-17 
 12. AZS PCz 4-20 
 13. Wisla Krakow 4-20 
Group D
 1. Slask Wroclaw 22-2 
 2. Gornik Walbrzych 21-3 
 3. Sudety 18-6 
 4. Rawia 16-8 
 5. Stal II Ostrow 16-8 
 6. Gimbasket WRC 12-12 
 7. Koscian 10-14 
 8. Katy Wroclawskie 10-14 
 9. WKK Wroclaw 9-15 
 10. Miedzychod 9-15 
 11. Otmuchow 6-18 
 12. Kalisz 4-20 
 13. Nowa Sol 3-21 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.