Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

ZAGLEBIE SOSNOWIEC  basketball team

(Poland-2Liga)     
Add Website
Add Twitter
Website URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Widgets
Starting Five
Reserve
Maciej Balcerzak #45 Maciej
Balcerzak
(194-SF-28)  
6.5p 5.3r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Wojciech Szpyrka (195-22, 8.7p 4.0r)
Nikodem Kowalski #13 Nikodem
Kowalski
(200-F-21)  
7.5p 4.1r 1.0a
 Profile
 Reserve:
Adrian Koziol (196-26, 3.7p 2.8r)
Damian Nowak (198-21, 4.4p 3.0r)
Jakub Czyz #12 Jakub
Czyz
(205-C/F-22)  
10.8p 7.7r
 Profile
 Reserve:
Mateusz Kantarowski (199-24, 1.5p 1.3r)
Tomasz Wroza (202-21, 3.3p 3.9r)
Kamil Wojciak #14 Kamil
Wojciak
(193-G/F-31)  
12.6p 4.4r 3.7a
 Profile
 Reserve:
Michal Moralewicz (186-25, 6.1p 4.2r 3.3a)
Pawel Jurczynski #8 Pawel
Jurczynski
(183-PG-25)  
17.2p 1.9r 2.4a
 Profile
 Reserve:
Pawel Wolk-Jankowski (185-35, 8.5p 4.2r 3.4a)
Michal Kuboszek (178-21, 1.8p)
Jakub Chorazak (183-20, 0.3p)
Team Colors:
Black
White
Games
 Last Games:
 Feb.11:  AZS AWF Mick. 57 - 86
 Feb.19:  Przemysl 64 - 85
 Next Games:
 Feb.25:    AZS PCz Last 5 Gms
 Mar.5:    Wisla Krakow Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Sluzalek Tomasz
Sluzalek
Head Coach: Tomasz Sluzalek (14-17)  
Head Coach: Andrzej Walas (16-17)  
Address
Targowa 15
41-200 Sosnowiec
tel. (32) 263 36 14
fax. (32) 263 36 14
City: Sosnowiec
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 21-1 
 2. SMS PZKosz 15-7 
 3. Asseco II 14-8 
 4. AZS PGd 14-8 
 5. Goleniow 13-9 
 6. Domino Inowr. 13-9 
 7. AZS UMK Torun 13-9 
 8. Trefl II Sopot 12-10 
 9. Gniezno 11-12 
 10. Tarnovia 9-13 
 11. Suchy Las 5-17 
 12. TKM Wloclawek 2-20 
 13. AZS PP 2-21 
Group B
 1. KK Warszawa 22-2 
 2. AZS UMCS Lbn 21-4 
 3. Syntex Ksiezak 18-5 
 4. LKS MG13 Lodz 18-5 
 5. Tur Bielsk Pdl. 15-9 
 6. Stal SW 14-10 
 7. Zubry 12-12 
 8. AZS UJK Kielce 11-13 
 9. Shmoolky W-wa 10-14 
 10. Ostrow Mazow. 9-16 
 11. Pro-Basket KT 7-17 
 12. Rosa III Radom 5-18 
 13. Start Lublin II 4-20 
 14. AZS PS Kielce 1-22 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 22-1 
 2. AZS AWF Mick. 19-3 
 3. Polonia Bytom 19-4 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 12-9 
 6. Rybnik 12-10 
 7. Przemysl 11-11 
 8. Pogon RS 9-13 
 9. Zaglebie 6-16 
 10. AZS PS Gliwice 6-16 
 11. Wisla Krakow 6-16 
 12. MKS DG 2 4-18 
 13. AZS PCz 4-19 
Group D
 1. Slask Wroclaw 20-2 
 2. Gornik Walbrzych 20-3 
 3. Sudety 16-6 
 4. Stal II Ostrow 15-6 
 5. Rawia 14-7 
 6. Gimbasket WRC 13-11 
 7. WKK Wroclaw 9-12 
 8. Koscian 9-13 
 9. Katy Wroclawskie 9-14 
 10. Miedzychod 7-14 
 11. Otmuchow 5-17 
 12. Kalisz 4-18 
 13. Nowa Sol 2-20 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.