Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

MUSZKIETEROWIE NOWA SOL  basketball team

(Poland-2Liga)  
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
Widgets
Starting Five
Reserve
Jakub Der #17 Jakub
Der
(192-SG-20)  
12.3p 5.8r 1.9a
 Profile
 Reserve:
Adam Bednarczyk (188-18, 5.2p 1.6r)
Michal Ostrowski #9 Michal
Ostrowski
(191-G/F-18)  
6.7p 2.3r 1.4a
 Profile
 Reserve:
Szymon Nowak (200-20, 0.2p)
Wojciech Majchrzak #21 Wojciech
Majchrzak
(202-C/F-21)  
9.7p 7.7r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Michal Busz (201-17, 2.0p 4.4r)
Szymon Choragwicki (200-22, 1.6p 3.3r)
Adrian Krawczyk #2 Adrian
Krawczyk
(186-PG-22)  
12.8p 3.7r 2.9a
 Profile
 Reserve:
Adrian Polewiak (183-20, 6.5p 1.9r)
Kamil Zywert #7 Kamil
Zywert
(186-PG-21)  
14.4p 6.1r 4.6a
 Profile
 Reserve:
Adrian Lopinski (179-18, 1.2p)
Jan Siedow (182-19)
Team Colors:
Green
White
Games
 Last Games:
 Feb.1:  Otmuchow 74 - 84
 Feb.4:  Slask Wroclaw 42 - 86
 Next Games:
 Feb.25:    Gornik Walbr. Last 5 Gms
 Feb.27:    WKK Wroclaw Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Cielma Artur
Cielma
Head Coach: Artur Cielma (16-17)  
Address

City: Nowa Sol
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 21-1 
 2. SMS PZKosz 15-7 
 3. Asseco II 14-8 
 4. AZS PGd 14-8 
 5. Goleniow 13-9 
 6. Domino Inowr. 13-9 
 7. AZS UMK Torun 13-9 
 8. Trefl II Sopot 12-10 
 9. Gniezno 11-12 
 10. Tarnovia 9-13 
 11. Suchy Las 5-17 
 12. TKM Wloclawek 2-20 
 13. AZS PP 2-21 
Group B
 1. KK Warszawa 22-2 
 2. AZS UMCS Lbn 20-4 
 3. Syntex Ksiezak 18-5 
 4. LKS MG13 Lodz 18-5 
 5. Tur Bielsk Pdl. 15-9 
 6. Stal SW 14-10 
 7. Zubry 12-12 
 8. AZS UJK Kielce 11-13 
 9. Shmoolky W-wa 10-14 
 10. Ostrow Mazow. 9-15 
 11. Pro-Basket KT 7-17 
 12. Rosa III Radom 5-18 
 13. Start Lublin II 4-20 
 14. AZS PS Kielce 1-22 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 22-1 
 2. AZS AWF Mick. 19-3 
 3. Polonia Bytom 19-4 
 4. MCKiS Jaworz. 15-9 
 5. AZS KU PO 12-9 
 6. Rybnik 12-10 
 7. Przemysl 11-11 
 8. Pogon RS 9-13 
 9. Zaglebie 6-16 
 10. AZS PS Gliwice 6-16 
 11. Wisla Krakow 6-16 
 12. MKS DG 2 4-18 
 13. AZS PCz 4-19 
Group D
 1. Slask Wroclaw 20-2 
 2. Gornik Walbrzych 20-3 
 3. Sudety 16-6 
 4. Stal II Ostrow 15-6 
 5. Rawia 14-7 
 6. Gimbasket WRC 13-11 
 7. WKK Wroclaw 9-12 
 8. Koscian 9-13 
 9. Katy Wroclawskie 9-14 
 10. Miedzychod 7-14 
 11. Otmuchow 5-17 
 12. Kalisz 4-18 
 13. Nowa Sol 2-20 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.