Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

SMS PZKOSZ WLADYSLAWOWO  basketball team

(Poland-2Liga)  
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Daniel Golebiowski #9 Daniel
Golebiowski
(196-SG-18)  
15.3p 3.5r 2.3a
 Profile
 Reserve:
Kacper Makowski (193-17, 4.6p 2.9r)
Michal Krasuski (195-16, 2.0p 1.0r)
Daniel Dawdo (198-17, 1.6p 1.1r)
Patryk Stankowski (192-16, 0.0p 1.0r)
Mikolaj Czyz #13 Mikolaj
Czyz
(203-PF-18)  
8.3p 9.1r 1.6a
 Profile
 Reserve:
Konrad Dawdo (198-17, 2.7p 1.8r)
Marcin Stasiak (204-17, 1.6p 1.0r)
Olgierd Dmochewicz (202-16)
Adrian Bogucki #23 Adrian
Bogucki
(212-F/C-17)  
9.6p 8.3r 2.3a
 Profile
 Reserve:
Adrian Matyszkiewicz (199-18, 3.7p 2.6r)
Maksymilian Jakubek (207-17, 1.5p 1.9r)
Pawel Kopycki (204-16)
Mateusz Szlachetka #4 Mateusz
Szlachetka
(194-SG-17)  
6.3p 1.6r 1.7a
 Profile
 Reserve:
Hubert Wyszkowski (192-17, 6.4p 2.3r 1.5a)
Kacper Grzybowski (192-17)
Kacper Moscicki (193-18)
Michal Samsonowicz #6 Michal
Samsonowicz
(188-G-18)  
14.4p 2.8r 2.9a
 Profile
 Reserve:
Piotr Powidel (191-18, 9.1p 3.0r 1.9a)
Kuba Przelazly (182-16)
Games
 Last Games:
 Jan.10:  Pelplin 72 - 78
 Jan.18:  Asseco II 61 - 81
 Next Games:
 Jan.21:    Tarnovia Last 5 Gms
 Jan.25:    AZS PGd Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Niedbalski Mariusz
Niedbalski
Head Coach: Mariusz Niedbalski (15-17)  
Assistant: Rafal Kalwasinski (16-17)  
Address
84-120 Wadysawowo
ul. eromskiego 52
City: Wladyslawowo
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 15-1 
 2. AZS PGd 12-5 
 3. AZS UMK Torun 11-5 
 4. Domino Inowr. 11-6 
 5. Asseco II 11-7 
 6. Trefl II Sopot 10-7 
 7. SMS PZKosz 9-7 
 8. Goleniow 9-8 
 9. Gniezno 8-10 
 10. Tarnovia 7-10 
 11. Suchy Las 3-13 
 12. AZS PP 2-15 
 13. TKM Wloclawek 2-16 
Group B
 1. KK Warszawa 17-2 
 2. Syntex Ksiezak 16-3 
 3. AZS UMCS Lbn 15-3 
 4. LKS MG13 Lodz 14-5 
 5. Stal SW 13-6 
 6. Tur Bielsk Pdl. 11-8 
 7. AZS UJK Kielce 10-9 
 8. Shmoolky W-wa 8-11 
 9. Ostrow Mazow. 8-11 
 10. Zubry 7-12 
 11. Pro-Basket KT 6-13 
 12. Rosa III Radom 3-15 
 13. Start Lublin II 3-16 
 14. AZS PS Kielce 1-18 
Group C
 1. R8 Basket Krk. 16-1 
 2. AZS AWF Mick. 15-3 
 3. Polonia Bytom 14-4 
 4. MCKiS Jaworz. 13-6 
 5. AZS KU PO 11-5 
 6. Rybnik 9-8 
 7. Przemysl 9-9 
 8. Pogon RS 6-11 
 9. Zaglebie 5-12 
 10. Wisla Krakow 5-13 
 11. AZS PS Gliwice 4-13 
 12. MKS DG 2 4-13 
 13. AZS PCz 3-16 
Group D
 1. Slask Wroclaw 17-0 
 2. Gornik Walbrzych 16-2 
 3. Sudety 12-5 
 4. Stal II Ostrow 11-6 
 5. Rawia 10-7 
 6. Gimbasket WRC 9-9 
 7. Koscian 8-10 
 8. WKK Wroclaw 7-11 
 9. Katy Wroclawskie 7-11 
 10. Miedzychod 5-11 
 11. Otmuchow 4-11 
 12. Kalisz 4-12 
 13. Nowa Sol 2-17 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.