Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Russia Internationally
Authors:


 
Alex Rovenskyi

FacebookTwitter
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Russian basketball. Please send us an e-mail.

SPARTA&K VIDNOE MOSCOW REGION  basketball team

(Russia-PBL) women team              
Juniors  
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
 2nd Team 
  Men  
Starting Five
Reserve
Adelina Abaiburova #95 Adelina
Abaiburova
(186-F-22)  
6.5p 3.5r 1.3a
 Profile
 Reserve:
Daria Kolosovskaya (182-21, 5.5p 1.3r)
Maya Safiulina (184-19, 2.0p)
Kamilla Ogun #6 Kamilla
Ogun
(190-PF-18)  
6.3p 3.0r 1.3a
 Profile
 Reserve:
Daria Kurilchuk (179-19, 3.7p 1.0r)
Anna Pachurina #11 Anna
Pachurina
(195-C-22)  
3.5p 3.8r 1.0a
 Profile
 Reserve:
Irina Osipova (195-36, 1.0p 2.5r)
Mariya Davydova (190-24, 1.5p 3.3r)
Julia Gladkova #32 Julia
Gladkova
(185-F-23)  
11.0p 5.8r 1.3a
 Profile
 Reserve:
Daria Repnikova (180-17, 2.0p)
Ivana Dojkic #18 Ivana
Dojkic
(180-SG-19)  
9.5p 4.0r
 Profile
 Reserve:
Meighan Simmons (175-25, 6.5p 1.3r)
Sevara Nuritdinova (163-18, 0.8p 1.0a)
PBL Standings
 1. UMMC 5-0 
 2. Nadezhda O. 4-0 
 3. Dynamo K. 3-0 
 4. MBA 2-1 
 5. Kazanochka 2-2 
 6. Dynamo M. 1-2 
 7. Inventa 1-3 
 8. Dynamo NR 1-3 
 9. Sparta&K MR 1-3 
 10. Enisey 0-3 
 11. Spartak N. 0-3 
Eurocup Standings
Group A
 1 Olympiacos 2-0 
 2 TTT Riga 2-0 
 3 Besiktas 0-2 
 4 Gorzow Wlkp. 0-2 
Group B
 1 Mersin BSB 2-0 
 2 Good Angels 1-1 
 3 Enisey 1-1 
 4 MBK Ruzomb. 0-2 
Group C
 1 Udominate 2-0 
 2 Artego Bydg. 1-1 
 3 MBA 1-1 
 4 Sparta&K MR 0-2 
Group D
 1 Hatay 2-0 
 2 Piestanske C. 1-1 
 3 Energa Torun 1-1 
 4 Sf.Gheorghe 0-2 
Group E
 1 Sleza Wroclaw 2-0 
 2 Basket Gdynia 1-1 
 3 Istanbul Univ. 1-1 
 4 Abdullah Gul 0-2 
Group F
 1 Flammes 2-0 
 2 Keltern 1-1 
 3 Miskolc 1-1 
 4 PEAC-Pecs 0-2 
Group G
 1 Girona 2-0 
 2 Landes 1-1 
 3 Cegledi EKK 1-1 
 4 Gernika 0-2 
Group H
 1 Ragusa 2-0 
 2 Atomeromu 1-1 
 3 GDESSA 1-1 
 4 Nymburk 0-2 
Group I
 1 Venezia 2-0 
 2 Fribourg 1-1 
 3 Wasserburg 1-1 
 4 KP Brno 0-2 
Group J
 1 Belfius Namur 2-0 
 2 Hainaut 1-1 
 3 UNI Gyor 1-1 
 4 Nantes 0-2 
Team Colors:
Red
White
Games
 Last Games:
 Oct.19:  MBA 60 - 70
 Oct.22:  UMMC 43 - 87
 Next Games:
 Oct.25:    Artego Bydg. Last 5 Gms
 Oct.29:    MBA Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Danilin Sergei
Danilin
Head Coach: Sergei Danilin (17-18)  

Home Court: Vidnoje Basketball Centre Moscow Region (4,000)

Sparta&K Vidnoe Moscow Region fans
Address
Dvorec Sporta Vidnoje Olympinskaya Street 4, Office 106, 142700 Vidnoje, RUS
Tel.: +7 (498) 547 2009
Fax: +7 (498) 547 25 13
City: Vidnoye
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.