View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

ROBEN GIMBASKET WROCLAW basketball team

(Poland-2Liga)    
Add Facebook
Add Twitter
Facebook URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

Twitter URL:
 Refresh
Write the characters in the image above

  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Bartosz Zajac Bartosz
Zajac
#4
(195-F/G-25)  
11.3p 8.4r 1.0a
 Profile
 Reserve:
Oskar Bukowiecki (186-25, 4.2p 3.3r 2.3a)
Jakub Wajerowski Jakub
Wajerowski
#12
(198-F-22)  
9.8p 6.8r 1.7a
 Profile
 Reserve:
Pawel Galczynski (195-17, 1.8p 2.8r)
David Wojcik (194-16, 0.0p 2.0r)
Rafal Malitka Rafal
Malitka
#14
(205-F/C-25)  
11.9p 8.0r 2.0a
 Profile
 Reserve:
Maciej Szeszycki (207-19, 1.6p 2.1r)
Michal Kamberski Michal
Kamberski
#5
(188-G-20)  
12.7p 3.7r 1.5a
 Profile
 Reserve:
Rafal Chwastyk (188-17, 2.5p 1.2r)
Jakub Szymczak (184-17, 1.0p 1.0a)
Filip Kolodziejek (191-18, 0.0p)
Lukasz Laszczuk Lukasz
Laszczuk
#10
(176-PG-18)  
4.5p 1.7r 1.8a
 Profile
 Reserve:
Mateusz Rogozinski (185-17, 2.7p 1.2r)
Michal Mankiewicz (175-17, 1.2p)
Tomasz Kopczynski (175-19, 1.7p 1.4r 1.3a)
Tomasz Kopczynski (175-19, 1.7p 1.4r 1.3a)
Games
 Last Games:
 Mar.6:  Rawia 54 - 70
 Mar.12:  Olesnica 47 - 74
Full Schedule
Coaching/Managing Staff
Head Coach: Robert Kosciuk  
Address
ul. Toruńska 76
51-414 Wrocław
tel. +48 71 3252307
City: Wroclaw
2Liga Standings
Group A
 1. Kotwica 21-1 
 2. Asseco II 18-4 
 3. AZS UMK Torun 16-6 
 4. AZS PGd 14-8 
 5. Pelplin 11-11 
 6. Domino Inowr. 10-12 
 7. Trefl II Sopot 9-13 
 8. Koscian 8-14 
 9. SMS PZKosz 7-15 
 10. Basket Pila 7-15 
 11. TKM Wloclawek 6-16 
 12. Itago Gdynia 5-17 
Group B
 1. Ksiezak Lowicz 18-4 
 2. AZS UMCS 17-5 
 3. LKS Lodz 15-7 
 4. Gimbasket PRZM 14-8 
 5. Ostrow Mazow. 11-11 
 6. Shmoolky W-wa 11-11 
 7. KK Warszawa 11-11 
 8. Start Lublin II 10-12 
 9. Stal SW 9-13 
 10. Tur Bielsk Pdl. 7-15 
 11. Rosa III Radom 6-16 
 12. Polonia W-wa 3-19 
Group C
 1. AZS AGH Alstom 20-2 
 2. Polonia Bytom 19-3 
 3. MCKiS Jaworz. 17-5 
 4. Zaglebie 12-10 
 5. Alba Chorzow 11-11 
 6. AZS PS Gliwice 11-11 
 7. AZS PCz 10-12 
 8. Pogon RS 9-13 
 9. Wisla Krakow 8-14 
 10. Cieszyn 8-14 
 11. AZS AWF M. II 7-15 
 12. MKS DG 2 0-22 
Group D
 1. Polonia Leszno 22-0 
 2. Gornik Walbrzych 18-4 
 3. Rawia 16-6 
 4. Miedzychod 15-7 
 5. Nowa Sol 13-9 
 6. Sudety 12-10 
 7. WKK Wroclaw 10-12 
 8. AZS PP 8-14 
 9. Olesnica 7-15 
 10. Otmuchow 6-16 
 11. Gimbasket WRC 5-17 
 12. Gniezno 0-22 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.