Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Poland Internationally
Authors:


 
Greg

FacebookTwitter
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Polish basketball. Please send us an e-mail.

WKK WROCLAW  basketball team

(Poland-2Liga)          
Juniors  
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
 
Starting Five
Reserve
Tomasz Stepien #18 Tomasz
Stepien
(192-G/F-31)  
24.2p 5.6r 1.4a
 Profile
 Reserve:
Damian Ostrowski (187-18, 0.0p 1.0a)
Bartosz Zajac #44 Bartosz
Zajac
(195-F/G-26)  
6.4p 7.2r 1.8a
 Profile
 Reserve:
Szymon Eitelthaler (196-16, 3.0p)
Kacper Grzelak (194-18, 7.0p 2.3r 1.5a)
Lukasz Uberna #0 Lukasz
Uberna
(202-F/C-18)  
5.4p 4.4r
 Profile
 Reserve:
Mateusz Bortliczek (196-19, 0.0p)
Fryderyk Matusiak (203-17, 3.8p 4.0r)
Kamil Fiedukiewicz #24 Kamil
Fiedukiewicz
(188-SG-19)  
12.0p 2.8r 1.2a
 Profile
 Reserve:
Michal Kapa (190-20, 0.0p 3.0r 3.0a)
Aleksander Lentka (196-16, 2.0p 2.7r)
Tomasz Jozefiak #40 Tomasz
Jozefiak
(188-PG-24)  
10.8p 7.0r 5.5a
 Profile
 Reserve:
Piotr Scibisz (187-20, 0.0p 2.0r 2.0a)
Mateusz Trebowicz (187-17, 9.3p 1.3r 1.7a)
Team Colors:
Red
White
Games
 Last Games:
 Oct.14:  Gimbasket WRC 86 - 62
 Oct.18:  Slask 2 Wroc. 73 - 83
 Next Games:
 Oct.21:    Pleszew Last 5 Gms
 Oct.28:    Nowa Sol Last 5 Gms
Full Schedule
Staff
Niedbalski Tomasz
Niedbalski
Head Coach: Tomasz Niedbalski  
Assistant: Sebastian Potoczny  
Address
al. Jana Kasprowicza 58/60
51-136 Wrocaw
tel. 71 3255856
fax. 71 3262271
City: Wroclaw
2Liga Standings
Group A
 1. Pelplin 5-0 
 2. Asseco II 4-0 
 3. SMS PZKosz 4-1 
 4. Gniezno 3-2 
 5. Tarnovia 3-2 
 6. Miedzychod 3-2 
 7. AZS UMK Torun 3-2 
 8. AZS PGd 3-2 
 9. Domino Inowr. 2-3 
 10. Koscian 2-3 
 11. Trefl II Sopot 2-3 
 12. Goleniow 0-4 
 13. Olsztyn 0-5 
 14. Suchy Las 0-5 
Group B
 1. AZS UJK Kielce 4-0 
 2. Syntex Ksiezak 4-1 
 3. Rosa II Radom 3-1 
 4. Zubry 3-1 
 5. AZS UMCS Lbn 3-2 
 6. LKS MG13 Lodz 3-2 
 7. Stal SW 2-3 
 8. Tur Bielsk Pdl. 2-3 
 9. Dziki Wwa 2-3 
 10. Start Lublin II 2-3 
 11. Hutnik W-wa 1-3 
 12. Ostrow Mazow. 1-3 
 13. Legia 2 W-wa 0-5 
Group C
 1. AZS AGH Krk. 4-0 
 2. MCKiS Jaworz. 4-1 
 3. Zaglebie 4-1 
 4. AZS AWF Mick. 4-1 
 5. MKS DG 2 3-1 
 6. Polonia Bytom 3-2 
 7. Przemysl 3-2 
 8. AZS PS Gliwice 3-2 
 9. Rybnik 2-3 
 10. Wisla Krakow 2-3 
 11. Bielsko-Biala 2-3 
 12. Cracovia 0-5 
 13. Pogon RS 0-5 
 14. Rzeszow 0-5 
Group D
 1. Slask 2 Wroclaw 4-0 
 2. Gornik Walbrzych 4-1 
 3. WKK Wroclaw 4-1 
 4. AZS PCz 3-2 
 5. AZS KU PO 3-2 
 6. Pleszew 3-2 
 7. Stal II Ostrow 2-2 
 8. Katy Wroclawskie 2-3 
 9. Sudety 2-3 
 10. Rawia 2-3 
 11. Gimbasket WRC 2-3 
 12. Otmuchow 1-4 
 13. Lubin 1-4 
 14. Nowa Sol 1-4 
Site Map:
Eurobasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2017 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.